České předsednictví v Radě Evropské unie
Česká republika se během svého předsednictví zaměří na pět úzce provázaných prioritních oblastí:
1. Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny
2. Energetická bezpečnost
3. Posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru
4. Strategická odolnost evropské ekonomiky
5. Odolnost demokratických institucí
(Více o prioritách najdete na webových stránkách českého předsednictví)
Priority v oblasti zaměstnanosti a sociální práce
CZ PRES v Radě EU podpoří politiky a kroky Evropské unie a jejích členských států směřující k naplňování zásad Evropského pilíře sociálních práv, které jsou zacíleny na zajištění pokračující vzestupné konvergence, sociální spravedlnosti, mezigenerační solidarity a soudržnosti v EU v době, kdy se Unie vyrovnává na svých trzích práce a v systémech sociální ochrany s dopady ruské agrese na Ukrajině a vlnou válečných uprchlíků do EU, s růstem cen energií spojeným s rizikem nárůstu energetické chudoby, s dopady digitální a zelené transformace a důsledky pandemie covid-19.
Rostoucí ceny energií spojené s
Zvládnutí bezprecedentní uprchlické vlny v důsledku ruské agrese proti Ukrajině vyžaduje evropskou spolupráci a solidaritu. CZ PRES bude podporovat rychlou a účinnou integraci uprchlíků, zejména žen a dětí z válkou postižené Ukrajiny, do trhu práce a společnosti členských států EU, včetně zajištění přístupu jejich dětí ke službám předškolního vzdělávání a péče.
Stárnutí evropské společnosti, zavádění nových technologií, digitalizace průmyslu a služeb a přechod na uhlíkově neutrální ekonomiku bude vyžadovat aktivaci všech dostupných lidských zdrojů, adaptaci pracovníků a zvyšování jejich dovedností k uplatnění se na rychle se měnícím trhu práce. CZ PRES podpoří zavádění účinných nástrojů k integraci osob znevýhodněných zdravotním postižením do trhu práce, politiky celoživotního učení a kariérového poradenství prostřednictvím kvalitních vzdělávacích služeb a veřejných služeb zaměstnanosti, naplňování Balíku opatření k integraci osob se zdravotním postižením do trhu práce, Akčního plánu na podporu sociální ekonomiky a doporučení Komise o účinných aktivních politikách zaměstnanosti, včetně zvýšení flexibility trhu práce.
CZ PRES bude také usilovat o zajištění kvalitních pracovních podmínek a ochrany pracovníků ve všech typech výdělečné činnosti. V rámci tohoto úsilí bude prioritou CZ PRES dosažení obecného přístupu Rady u směrnice o pracovních podmínkách pracovníků on-line platforem a pokroku v projednávání směrnice na ochranu pracovníků vystavených azbestu při práci.
CZ PRES zdůrazní závazek EU ke snížení chudoby dětí do roku 2030, zejména podporou jejich přístupu ke vzdělání na všech úrovních a podporou kroků k implementaci Evropské záruky pro děti. V tomto kontextu je CZ PRES také připraveno zahájit projednávání návrhu doporučení Rady k revizi Barcelonských cílů s cílem jeho brzkého schválení. CZ PRES se bude věnovat nové Strategii EU v oblasti péče zaměřené na reformy k rozvoji dostupných, kvalitních a finančně udržitelných služeb dlouhodobé péče a bude usilovat o projednání a schválení doporučení Rady o dlouhodobé péči. CZ PRES se bude také věnovat způsobům podpory neformální péče k zajištění důstojného života osob závislých na péči. CZ PRES zahájí projednávání návrhu doporučení Rady pro stanovení standardů minimálního příjmu, který považuje za jeden z možných nástrojů boje s chudobou, přičemž bude dbát na dodržení principu subsidiarity a proporcionality.
CZ PRES podpoří rozvoj EU jako unie rovnosti, bude zohledňovat situaci zvláště znevýhodněných skupin, jako jsou např. Romové. V souladu s osmnáctiměsíčním programem Rady a deklarací předsednického tria k rovnosti žen a mužů bude prioritou v Radě EPSCO také rovnost žen a mužů. CZ PRES proto bude, pokračovat v projednávání návrhu směrnice o zajištění transparentnosti v odměňování mužů a žen a zahájí projednávání návrhu na posílení role a nezávislosti orgánů pro rovnost, které hrají při zajišťování práv jednotlivců na rovné zacházení klíčovou roli.
High-level akce v gesci MPSV
7.- 8. 7. 2022 (Praha) – Předsednická konference na vysoké úrovni na téma podpory dětí v kontextu Záruky pro děti
20.- 21. 9. 2022 (Praha) – Předsednická konference na téma integrace osob se zdravotním postižením na trh práce
13.-14. 10. 2022 (Praha) – Neformální zasedání ministrů zaměstnanosti a sociálních věcí (EPSCO)
High-level akce ve spolugesci MPSV
3.- 4. 10. 2022 (Praha) – Předsednická konference na téma rovnosti žen a mužů
V návaznosti na deklaraci předsednického tria k rovnosti žen a mužů a kritickou oblast Pekingské deklarace a akční platformy "Ženy a hospodářství" se předsednická konference k rovnosti žen a mužů zaměří na téma ekonomického posílení postavení žen. Na konferenci vystoupí řečníci na vysoké úrovni a sejde se na ní mnoho zúčastněných stran, včetně zástupců státu, akademické obce, nevládních organizací a soukromého sektoru. Výstupy konference budou využity při přípravě závěrů Rady k rovnosti žen a mužů.
24. 10. 2022 (Praha) – Řešení energetické chudoby: Přístup EU & sdílení osvědčených postupů
Neformální zasedání a jednání v gesci MPSV
3. 6. 2022 (Praha) – Setkání generálních ředitelů pro pracovní vztahy
19.-20. 9. 2022 (Praha) – Zasedání Výboru pro sociální ochranu (SPC)
Výbor pro sociální ochranu je poradním orgánem Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochrany spotřebitele. Vypracovává zprávy o otázkách sociálního začlenění, dlouhodobé péče a důchodů a monitoruje sociální podmínky v EU.
22.-23. 9. 2022 (Praha) – Zasedání Výboru pro zaměstnanost (EMCO)
EMCO je poradní výbor ministrů pro zaměstnanost a sociální věci v Radě pro zaměstnanost a sociální věci (EPSCO). Podporuje koordinaci politik zaměstnanosti a trhu práce na evropské i národní úrovni.
12.-13. 10. 2022 (Praha) – Setkání hlavních inspektorů práce (SLIC)
Výbor hlavních inspektorů práce je pověřen podporou a rozvojem právních opatření a pravidel na trhu práce, konkrétně podporou evropských právních předpisů a opatření v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
25.-26. 10. 2022 (Praha) – 15. Evropská platforma pro začleňování Romů (15th European Platform for Roma Inclusion)
Evropská platforma pro začleňování Romů ("EPRI") sdružuje vlády jednotlivých států, EU, mezinárodní organizace a romskou občanskou společnost. Jejím cílem je podněcovat spolupráci a výměnu zkušeností v oblasti úspěšného začleňování Romů.
10.-11. 11. 2022 (Praha) – Zasedání korespondentů vzájemného informačního systému o sociální ochraně (MISSOC)
MISSOC je vzájemný informační systém týkající se sociální ochrany, který přináší přehledy a srovnávací tabulky sociálních dávek ve státech EHP a Švýcarska. Cílem zasedání korespondentů MISSOC je aktualizace databáze informací o sociální ochraně.
14.-16. 11. 2022 (Praha) – Zasedání koordinační skupiny EURES
Expertní setkání, jehož cílem je výměna informací a zkušeností a posílení spolupráce při dalším rozvoji systému EURES, který manažeři implementují do svých národních systémů. Zasedání pracovní skupiny se koná každých šest měsíců v předsednické zemi.
5.-6. 12. 2022 (Praha) – Zasedání Technické pracovní skupiny Výboru pro ESF (TWG)
Technická pracovní skupina ESF+ se skládá ze zástupců Evropské komise, vládních zástupců odpovědných za ESF+ v rámci sdíleného řízení a sociálních partnerů na úrovni EU. Schází se pětkrát ročně a projednává technické aspekty provádění programů ESF+.
7. 12. 2022 (Praha) – Neformální zasedání Výboru pro ESF
Pravidelné expertní setkání na vysoké úrovni, jehož se účastní vysocí představitelé ESF a sociální partneři. Program setkání je určován Evropskou komisí ve spolupráci s PRES vždy podle aktuální situace v ESF.
14.-15. 12. 2022 (Praha) – Zasedání Administrativní komise pro koordinaci systémů sociálního zabezpečení
Administrativní komise pro sociální zabezpečení migrujících pracovníků je pracovní expertní skupinou, která se schází dvakrát za pololetí a zabývá se aplikací nařízení Rady o koordinaci systémů sociálního zabezpečení.
15.-16. 12. 2022 (Praha) – Zasedání Evropské sítě veřejných služeb zaměstnanosti (PES)
Evropská síť veřejných služeb zaměstnanosti se zabývá zejména rozvojem společného přístupu k otázkám evropského trhu práce, sdílením osvědčených postupů a výměnou zkušeností jednotlivých členských států.