Sociální začleňování
Ministerstvo práce a sociálních věcí je ústředním orgánem státní správy v oblasti sociální politiky, do jehož působnosti spadá mimo jiné i péče o občany, kteří potřebují zvláštní pomoc. Součástí této péče je i realizace opatření v oblasti sociálního začleňování.
Sociální začleňování je v právním řádu České republiky (zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů) definováno jako proces, který zajišťuje, že osoby sociálně vyloučené nebo sociálním vyloučením ohrožené dosáhnou příležitostí a možností, které jim napomáhají plně se zapojit do ekonomického, sociálního i kulturního života společnosti a žít způsobem, který je ve společnosti považován za běžný.
Sociálním vyloučením se podle shora uvedeného zákona rozumí vyčlenění osoby mimo běžný život společnosti a nemožnost se do něj zapojit v důsledku nepříznivé sociální situace.
Za sociálně vyloučené se považují osoby či skupiny osob, které se nacházejí v takové situaci, která je charakterizovaná trvalou nebo chronickou deprivací týkající se dosažitelnosti zdrojů, využití schopností, možností volby, bezpečí a moci, jež jsou nutné pro to, aby se mohly těšit slušné životní úrovni a užívat svých občanských, kulturních, hospodářských, politických a sociálních práv.
Účelem a předmětem sociálního začleňování je boj s chudobou a zabraňování sociálnímu vyloučení, které má velmi komplexní podobu a projevuje se problémy v mnoha dimenzích, jejichž řešení vyžaduje kontinuální a integrovaný přístup.
K obecným cílům sociálního začleňování patří:
- zajištění účasti v zaměstnání a rovného přístupu ke všem zdrojům, právům, zboží a službám
- prevence rizika sociálního vyloučení
- pomoc nejvíce zranitelným
- mobilizace všech relevantních aktérů
Strategie sociálního začleňování
Strategie sociálního začleňování (dále jen „Strategie“) je národním rámcovým dokumentem České republiky (dále jen „ČR“) pro boj s chudobou a sociálním vyloučením. Strategie stanovuje prioritní témata sociálního začleňování a jeho financování ze zdrojů ČR i Evropské Unie (dále jen „EU“), naplňuje tzv. základní podmínku (Enabling condition) pro čerpání finančních prostředků z fondů EU v programovém období 2021–2027. Tato podmínka vychází z ústavních principů a mezinárodních závazků ČR a vymezuje obsahový rámec Strategie z hlediska dosahovaných cílů a základních principů, jako je ochrana lidských práv, práv menšin a rovnost žen a mužů.
Strategie rovněž přispívá k naplňování Evropského pilíře sociálních práv, který definuje hlavní cíle EU v boji s chudobou a sociálním vyloučením do roku 2030. V rámci plnění Evropského pilíře sociálních práv se Česká republika do roku 2030 zavázala ke snížení počtu osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením o 120 tisíc a snížení počtu dětí (ve věku 0-17 let) ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením o 50 tisíc.
Strategie zastřešuje hlavní oblasti významné pro sociální začleňování osob sociálně vyloučených a sociálním vyloučením ohrožených. Na tvorbě a aktualizacích Strategie se aktivně účastní členové Komise pro sociální začleňování, která je stálým poradním, iniciativním a koordinačním orgánem ministra práce a sociálních věcí v oblasti sociální politiky se zaměřením na boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Usnesení vlády ČR ze dne 20. ledna 2020 č. 55 ukládá ministrovi práce a sociálních věcí ve spolupráci s dalšími resorty a Komisí pro sociální začleňování vypracovat tzv. akční plány Strategie, dané pro období tří let, ve kterých jsou cíle Strategie konkretizovány na jednotlivá opatření a indikátory plnění. Vyhodnocení plnění těchto opatření se ve formě zpráv o plnění opatření za uplynulé období zpracovává vždy po skončení platnosti jednotlivých akčních plánů Strategie a následně je o něm do konce září následujícího roku informována vláda ČR.
Poslední aktualizace: 10. 10. 2024