Databáze rekvalifikací a kurzů dalšího vzdělávání
Výzva pro vzdělavatele
Nabízejte své kurzy v eshopu rekvalifikací a vzdělávacích kurzů
Vy školíte, my platíme!
- Nabízejte v našem eshopu své kurzy zcela zdarma
- Nově můžete nabízet i neakreditované kurzy v oblasti digitálního vzdělávání, také kurzy s online výukou v českém a anglickém jazyce
- Vaše kurzy klientům zcela nebo zčásti proplatíme až do výše 50 tisíc Kč
- V tomto roce proplatíme kurzy až 20 tisíc klientům v celkové výši až do 1 miliardy korun
- Na kurzy se mohou hlásit zaměstnaní, ti co práci hledají, podnikatelé, nebo rodiče na rodičovské dovolené i studenti
- Žádná byrokracie, vše vyřídíte vy i klienti online
- Chystáme propagaci nového eshopu mezi klienty
Co musím splnit, abych mohl nabízet kurzy?
Kurzy můžete u nás nabízet, pokud disponujete příslušným oprávněním. Toto oprávnění se liší podle toho, zda budete nabízet rekvalifikační kurzy, nebo vzdělávací kurzy. Jeden vzdělavatel může zároveň nabízet jak rekvalifikační kurzy, tak vzdělávací kurzy, pro každý z nich ale musí splňovat podmínky k jejich poskytnutí.
POZOR, ZMĚNA LOGA NPO
Nová loga najdete na stránce Ke stažení (uradprace.cz).
Důležité informace a často kladené dotazy
Rekvalifikace – rekvalifikační zařízení
Řídíte se podmínkami zákona o zaměstnanosti. Dle těchto podmínek můžete nabízet zvolené rekvalifikace. Klienti si vybírají z vaší nabídky zvolených kurzů a prostřednictvím aplikace žádají Úřad práce o jeho úhradu.
Zabezpečované rekvalifikace dle tohoto zákona za vás nabízí Úřad práce na základě uzavřené rámcové smlouvy. Účast na těchto kurzech řeší s klienty úřad práce sám.
Oprávnění pro poskytování rekvalifikačních kurzů
K poskytnutí rekvalifikace, a tedy i jejímu publikování v Databázi musíte mít pro daný kurz příslušné oprávnění podle zákona o zaměstnanosti, a to buď:
- mít kurz akreditovaný MŠMT,
- kurz musí být součástí akreditovaného vzdělávacího programu podle zvláštního právního předpisu (například se jedná o vzdělávání zdravotnického personálu nebo vzdělávání v sociálních službách),
- být školou nebo školským zařízením, přičemž kurz je součástí oboru zapsaného ve školském rejstříku,
- kurz je vzdělávacím programem podle zvláštního právního předpisu, například se může jednat o obsluhu stavebních strojů nebo některé kurzy v oblasti elektrotechniky.
Jste-li rekvalifikačním zařízením, není Vaší povinností k nabídce a zajištění poskytnutí rekvalifikace Databázi využívat.
Příspěvek úřadu práce na rekvalifikační kurz
Poskytování finančních prostředků na zajištění rekvalifikací se řídí zákonem o zaměstnanosti a účast může být plně hrazena Úřadem práce. Výjimkou je případ zvolené rekvalifikace, u nichž může být účast hrazena konkrétnímu účastníkovi jen do souhrnné výše 50 000 Kč v posledních třech letech.
Vzdělávací kurz – vzdělávací zařízení
Kurzy, které nesplňují podmínky pro rekvalifikace dle zákona o zaměstnanosti, můžete poskytnout jako vzdělávací kurzy.
Pozor, jedná se pouze o kurz v oblasti digitálního vzdělávání jehož obsahem je:
- Rozvoj digitálních dovedností v oblasti informačních technologií (dále jen „IT“), tj. vzdělávání, které obsahuje výhradně získání přenositelných digitálních kompetencí a IT dovedností, tj. například vzdělávání, které výhradně či z významné části spočívá v získání dovedností nezbytných k obsluze, tvorbě či správě softwaru, počítačů a jiných IT zařízení a počítačových sítí anebo
- Rozvoj digitálních dovedností v oblasti Průmyslu 4.0, tj. vzdělávání, které souvisí s konceptem Průmyslu 4.0, robotizací a digitalizací práce a využívání autonomních systémů a umělé inteligence. Zpravidla se jedná o vzdělávání k získání schopnosti obsluhovat či programovat výrobní stroje přímo ve výrobě, např. obsluha CNC strojů, nikoliv však vlastní tvorba software pro tyto stroje. Za digitální vzdělávání v oblasti rozvoje digitálních dovedností v oblasti průmyslu 4.0 je rovněž považováno vzdělávání, kde digitální dovednosti nejsou nutně primárním cílem vzdělávání, ale osvojení si digitálních kompetencí je důležitým prostředkem pro využívání, ovládání a správu digitálních nástrojů potřebných pro výkon povolání (např. účetnictví s využitím výpočetní techniky atd.).
Kurz digitálního vzdělávání musí být primárně zaměřen na oblast rozvoje digitálních dovedností v oblasti informačních technologií či v oblasti Průmyslu 4.0 nebo musí být rozvoj těchto dovedností nezbytný pro výkon povolání, ke kterému se kurz váže. Není tedy možné ke kurzům, které ze své povahy nerozvíjejí digitální dovednosti doplnit část, která by dílčím způsobem doplňovala digitální obsah do jinak obsahově nedigitálního kurzu. Rozvoj digitálních dovedností musí být nezbytný pro výkon povolání, ke kterému se kurz váže.
Přečtete si důkladně Podmínky nebo často kladené dotazy. Každý kurz, který nesplní tyto podmínky bude Úřadem práce ČR z Databáze vymazán.
Oprávnění pro poskytování vzdělávacích kurzů
Musíte disponovat oprávněním ke vzdělávací činnosti. Takovýmto oprávněním je u podnikatelských subjektů zejména živnostenské oprávnění. V tomto případě je zcela zásadní, že živnostenské oprávnění musí být přímo vydáno na mimoškolní vzdělávací činnost, případně činnost kulturně-vzdělávací. Obecné živnostenské oprávnění, z něhož není patrné oprávnění ke vzdělávací činnosti, je nedostačující. V případě neziskových organizací musí být vzdělávací činnost vymezena v zakladatelském právním jednání.
Příslušným oprávněním musíte v době vstupu do Databáze disponovat po dobu alespoň 18 měsíců, přičemž oprávnění a rozhodná doba se vztahují k danému subjektu, tj. IČ. Rozhodnou dobu nelze naplnit prostřednictvím například oprávnění Vašeho lektora.
Vzdělávací kurz a vzdělávací zařízení však musí splňovat další podmínky, tzv. minimální standardy vzdělávání. Musíte tedy mít zajištěny vhodné prostory, případně disponovat vhodným materiálně technickým zázemím. Samozřejmostí je, že v případě že nabízený kurz podléhá certifikaci třetí strany (například tvůrce softwaru) musíte jako vzdělavatel, nebo Vaši lektoři, splňovat podmínky této certifikace.
Co musí splňovat lektor
Minimální standardy jsou stanoveny i pro lektory. Ti musejí mít alespoň středoškolské vzdělání s výučním listem a odbornou praxi v oboru v délce 5 let. S dosažením vyššího vzdělání se délka vyžadované odborné praxe krátí (až na 1 rok), přičemž odbornou praxí se míní praxe ve vzdělávaném oboru.
Aktuálně je možné v Databázi nabízet pouze vzdělávací kurzy v oblasti digitálního vzdělávání, které jsou delší než 16 hodin a výuka probíhá v českém nebo anglickém jazyce.
Příspěvek úřadu práce na vzdělávací kurz
V případě vzdělávacích kurzů je po účastníkovi vyžadována povinná minimální spoluúčast, a to ve výši 18 % konečné ceny kurzu (82 % uhradí úřad práce). Vaší povinností jako vzdělávacího zařízení je tuto minimální spoluúčast po účastníkovi vyžadovat před zahájením kurzu. Nejvýše ale může Úřad práce jednomu účastníkovi poskytnout ve třech letech příspěvky do souhrnné výše 50 000 Kč.
Kdo se může kurzů účastnit
Nabídka kurzů je dostupná komukoliv, kdo má zájem se vzdělávat.
Může se jednat o nezaměstnané osoby registrované úřadem práce, zaměstnané osoby, ekonomicky neaktivní, jako například rodiče na rodičovské dovolené, nebo studenty.
Často kladené dotazy
Jak se přihlásit do aplikace?
Pro přihlášení použijte datovou schránku, případně některý z nabízených identifikačních prostředků Identity občana (bankovní identita, NIA ID, eObčanka atd.)
Je aplikace zdarma, nebo musím něco zaplatit?
Aplikace je pro Vás připravena zcela zdarma.
Jak se registrovat?
Jednoduše, online, bez nutnosti cokoliv fyzicky dokládat na pobočce Úřadu práce.
Po přihlášení do aplikace datovou schránkou, případně některým z nabízených identifikačních prostředků Identity občana (bankovní identita, NIA ID, eObčanka atd.) vyplníte nebo aktualizujete základní informace a kontaktní údaje. Registraci dokončíte tlačítkem Publikovat registraci. Zde je vyžadováno odsouhlasit Podmínky pro vstup a vedení v Databázi rekvalifikací a dalšího vzdělávání (doporučujeme si přečíst podmínky před samotnou registrací, jsou zveřejněné na této stránce). Tímto se ve Vašem profilu automaticky uloží odsouhlasené Podmínky s datem vyjádření Vašeho souhlasu.
Každý vzdělavatel může mít nejvýše jednu registraci, která je vázána na jeho IČO.
Po přihlášení do aplikace se mi zobrazil profil s předvyplněnými informacemi. Můžu je změnit?
Ano, pokud jste se přihlásili do aplikace a vidíte předvyplněné informace, tak je můžete aktualizovat nebo doplnit. Informace o Vás jsme získali z naší předchozí spolupráce, nebo jsme je získali z veřejných databází (např. databáze rekvalifikací MŠMT). Chtěli jsme Vám tím ušetřit čas při vyplňování registrace.
Přijal jsem v aplikaci Podmínky pro vstup a vedení v Databázi rekvalifikací a dalšího vzdělávání. Musím je vytisknout, podepsat a poslat na pobočku Úřadu práce?
Ne, Vámi odsouhlasené Podmínky v aplikaci jsou automaticky platné a potvrzené přes vaši e-identitu (prostředek elektronické identifikace, přes který jste se do aplikace přihlásili). Není potřebné nic podepisovat, posílat na pobočku Úřadu práce ani čekat na schválení registrace. Podmínky si můžete v PDF dokumentu stáhnout přímo z aplikace u vašeho profilu. Můžete hned začít nabízet kurzy.
Potřebuji něco dokládat Úřadu práce?
Ne, není potřebné nic dokládat, nicméně pro účely případné kontroly je nutné veškeré potřebné dokumenty vyplývající z Podmínek pro vstup a vedení v Databázi rekvalifikací a dalšího vzdělávání mít k dispozici (například oprávnění ke vzdělávání, oprávnění lektorů ke vzdělávání atd.). Doporučujeme si přečíst Podmínky před samotnou registrací, jsou zveřejněné na této stránce.
Jaký je rozdíl mezi kontaktní osobou, editorem a oprávněnou osobou? Může to být tatáž osoba?
Kontaktní osoba by měla být osoba, na níž se mohou (potenciální) účastníci i Úřad práce obracet s dotazy týkajícími se konkrétních kurzů, včetně termínů, vstupních požadavků a podobně.
Zadání alespoň jedné kontaktní osoby je nutné před publikováním registrace. Kontaktní osoba nepracuje s aplikací, publikujeme pouze její kontaktní údaje.
Editor je za vzdělavatele oprávněn spravovat informace o rekvalifikacích nebo vzdělávacích kurzech a činit další úkony související s nabízením rekvalifikací nebo vzdělávacích kurzů a jejich realizací (např. přidávat kurzy, schvalovat účastníky kurzu, potvrzovat úřadu práce součinnost při schválení příspěvku na klienta, posílat fakturu a osvědčení atd.). Editor nemůže spravovat identifikační údaje vzdělavatele, vyslovit souhlas s Podmínkami pro vstup a vedení v Databázi rekvalifikací a dalšího vzdělávání, nebo jejich změnou, ani ukončit registraci vzdělavatele v aplikaci. Tato osoba se do aplikace přihlašuje s využitím vlastních identifikačních prostředků (datová schránka, Identita občana).
Oprávněnou osobou je osoba, která je oprávněna k právnímu jednání za vzdělavatele. Jedná se tedy o statutární zástupce nebo osoby, které tito pověřili k právnímu jednání za vzdělavatele. Oprávněná osoba může vyslovit souhlas s Podmínkami pro vstup a vedení v Databázi rekvalifikací a dalšího vzdělávání a ukončit registraci vzdělavatele v aplikaci. Pouze v případě, že se taková osoba přihlásí datovou schránkou vzdělavatele (klidně jako pověřená osoba k dané datové schránce). Pokud osoba použije vlastní přihlašovací prostředek, aplikace takovou osobu ve vztahu ke vzdělavateli nezná, a neumožní ji tedy výše zmíněné akce provést.
Ve všech třech případech může jednat o jednu a tutéž osobu, volba je čistě na vzdělavateli v závislosti na jeho vnitřní organizaci a nastavené kompetence.
Jak a kdy můžu ukončit registraci (vedení v Databázi)?
Registraci můžete ukončit jednoduše tlačítkem Ukončit registraci po přihlášení do aplikace ve správě registrace. Tímto je vaše ukončení registrace automaticky platné. Nicméně upozorňujeme, že znovu se můžete registrovat nejdříve po uplynutí jednoho měsíce po měsíci, ve kterém byla registrace ukončena (příklad: 15. 1. jste ukončili registraci, znovu se můžete registrovat k 1.3.). Zároveň upozorňujeme, že registraci nelze ukončit z důvodu, že došlo k porušení Podmínek, jejichž následkem by bylo vyřazení z Databáze, ani v době, kdy Úřad práce nebo jiný subjekt zahájil u Vás kontrolu dodržování Podmínek.
Co se stane s mými kurzy, když ukončím registraci?
Všechny zvolené kurzy jsou ukončením registrace deaktivovány a nemůžete nabízet nové kurzy. Plánované termíny kurzů začínající za více než 5 dnů jsou zrušeny. Případné přihlášky na tyto termíny jsou automaticky převedeny do stavu Zájem zrušen systémem. U realizovaných, probíhajících či za 5 a méně dnů začínajících termínů se jejich stav nemění. Tyto termíny kurzů doběhnou a vzdělavatel má k dispozici příslušné funkce, aby mohl dokončit agendu. Všem případným zájemcům o zrušené termíny kurzů daného vzdělavatele je odeslána e-mailová notifikace.
Z Databáze mě vyřadil Úřad práce. Proč a kdy se budu moct opět zaregistrovat?
V souladu s Podmínkami pro vstup a vedení v Databázi rekvalifikací a dalšího vzdělávání Vás z Databáze může vyřadit Úřad práce, pokud porušíte Podmínky. O důvodech Vás musí Úřad práce informovat. Sankcí za porušení Podmínek je zejména nemožnost po určitou dobu opětovně do Databáze vstoupit (a tedy jejím prostřednictvím nabízet kurzy), přičemž délka této doby je závislá na závažnosti porušení. U méně závažných porušení se jedná o dobu minimálně 3 měsíců, u závažných pak až 9 měsíců. Konkrétní lhůty naleznete v Podmínkách. Jestliže už stanovená lhůta uplynula, zpřístupní se na stránce Správa registrace tlačítko Obnovit registraci.
Vedení v Databázi v takovém případě není pouze obnoveno, ale jako vzdělavatel musíte do Databáze opětovně vstoupit vyslovením souhlasu s Podmínkami. Nebudete však muset opětovně vyplňovat potřebné údaje, neboť Databáze si Vás bude pamatovat. Je ale nutné provést následně aktualizaci informací o vzdělavateli, pokud v průběhu doby došlo k jejich změně.
Jaké kurzy mohou nabízet?
Jestliže Vámi nabízené kurzy splňují podmínky pro poskytování rekvalifikací podle zákona o zaměstnanosti, můžete v Databázi nabízet rekvalifikace jakéhokoliv druhu nebo zaměření. Podmínkou je disponovat příslušným oprávněním podle zákona o zaměstnanosti. V kostce jimi jsou akreditace MŠMT, kurzy, které jsou obory studia škol, nebo kurzy splňující podmínky zvláštních právních předpisů. Výjimkou jsou tzv. zabezpečované rekvalifikace, tj. v případě, že máte s ÚP ČR uzavřenou rámcovou dohodu vztahující se k zajištění rekvalifikací. V takovém případě v Databázi zveřejňuje kurzy ÚP ČR.
Můžete však nabízet ale i vzdělávací kurzy v oblasti digitálního vzdělávání, které nesplňují podmínky rekvalifikací. V takovém případě musíte splňovat Podmínky pro vzdělávací zařízení, tj. zejména mít oprávnění ke vzdělávací činnosti, a Vámi nabízené kurzy musí splňovat minimální vzdělávací standardy. Těmi jsou odpovídající prostory a materiálně-technické vybavení a kvalifikace lektora. Kurzy mohou probíhat také online, ale nesmí se jednat o asynchronní výuku, tj. je nutné, aby výuka probíhala mezi lektorem a klientem ve stejnou dobu a na stejném místě (fyzicky nebo přes online platformu), ne však prostřednictvím samovýuky klienta (např. klient si stáhne připravené materiály, nebo videozáznam s lektorem).
Nejkratší kurz musí trvat min. 16 hodin, výuka může probíhat v českém nebo anglickém jazyce (vycházíme z praxe, že množství kurzů digitálního vzdělávání se obecně vyučuje také v anglickém jazyce).
Proč nemůžu nabízet kurzy v termínu kratším než 30 kalendářních dní ode dne zveřejnění? Jak plánovat termíny kurzů?
Úřad práce potřebuje lhůtu na schválení přihlášky klienta, tj. 30 kalendářních dní před realizací kurzu. Lhůta pro vyřízení se zkracuje i skutečností, že klient musí přijmout od vzdělavatele informace o potvrzení průběhu kurzu nejméně 5 dní předem.
Doporučujeme plánovat kurzy tak, abyste si ponechali co největší prostor na přihlášení klienta ke kurzu.
Příklad: Publikujete kurz k 1. 3. 2023 a abyste splnili podmínku 30 kalendářních dní do realizace kurzu, tak nejdřívější termín realizace kurzu můžete stanovit na 31. 3. 2023. Za den se Vám kurz pravděpodobně nenaplní a již druhý den 2. 3. 2023 by lhůta pro přihlášení nesplňovala podmínku 30 kalendářních dní do realizace kurzu. Proto je vhodné počítat s časovou rezervou například 10–14 dní (lhůta nad 30 kalendářních dní není časově omezena), tj. v tomto případě by byl nejdřívější termín stanoven na 14. 4. 2023 a Vy máte 14 kalendářních dní na to, aby se mohli na Váš kurz přihlašovat klienti.
Po přihlášení do aplikace vidím dlaždici se zabezpečovanými kurzy, co to znamená?
Aplikace Zabezpečované kurzy slouží k prohlížení zabezpečovaných kurzů, které realizuje přihlášený vzdělavatel, ale zabezpečuje Úřad práce. Vzdělavatel tak může mezi svými zabezpečovanými kurzy pouze vyhledávat a prohlížet si jejich podrobnosti, nemůže s nimi provádět žádné operace.
Můžu nahrát více kurzů najednou, nebo musím kurzy nahrávat po jednom? Jak nahrát jeden kurz s více termíny a místy realizace?
U plánovaných termínů, na které dosud nebyla podána žádná přihláška, lze údaje o termínu, ceně, místě konání nebo kapacitě editovat. Plánovaný termín lze zrušit nejpozději 5 dnů před datem zahájení termínu.
K aktivním kurzům můžete vytvářet libovolný počet termínů a tyto termíny za splnění daných podmínek editovat či rušit.
Kdo se může přihlašovat na moje kurzy?
V zásadě kdokoliv, kdo se přihlásí jako uchazeč o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání. Zatímco uchazečem o zaměstnání je nezaměstnaná osoba registrovaná ÚP ČR, zájemcem o zaměstnání může být v podstatě kdokoliv – zaměstnaný, neregistrovaný nezaměstnaný, osoba ekonomicky neaktivní jako jsou například rodiče na rodičovské dovolené a také studenti. Vstupní předpoklady účastníků jsou dány u rekvalifikací právními předpisy, nebo podmínkami akreditace udělené MŠMT. V případě vzdělávacích kurzů si je určujete Vy jako vzdělavatelé – musí však být zaneseny do informací u daného vzdělávacího kurzu v Databázi.
Klient si hradí kurz sám, nebo Úřad práce přispěje na kurz, a kolik?
Podle toho, zda se jedná o rekvalifikaci nebo vzdělávací kurz. V případě rekvalifikace, přičemž pro Databázi je relevantní zvolená rekvalifikace, může ÚP ČR uhradit za klienta celou cenu kurzu. V případě vzdělávacího kurzu je stanovena minimální povinná spoluúčast ve výši 18 % celkové ceny kurzu, kterou si musí účastník uhradit sám. V obou případech však hradí ÚP ČR nejvýše 50 000 Kč za poslední 3 roky.
Jaké jsou požadavky na vzdělání a praxi lektora
Minimálním standardem pro lektorskou činnost je pro účely Podmínek zajištění lektorské činnosti ve vzdělávacích kurzech na základě pracovněprávního vztahu nebo obdobného vztahu nebo jiným doložitelným smluvním způsobem lektory s odpovídající kvalifikací. Za lektory s odpovídající kvalifikací jsou považovány fyzické osoby, které:
- mají alespoň vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu v oboru činnosti a odbornou praxi v ní minimálně 1 rok nebo alespoň vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu mimo obor činnosti a odbornou praxi v ní minimálně 2 roky nebo
- mají středoškolské vzdělání s maturitou v oboru činnosti a odbornou praxi v ní minimálně 2 roky nebo středoškolské vzdělání mimo obor činnosti a odbornou praxi v ní minimálně 3 roky nebo
- které mají alespoň středoškolské vzdělání s výučním listem nebo středoškolské vzdělání s maturitou a prokazatelnou lektorskou praxi v oboru činnosti v délce alespoň 5 let;
přičemž oborem činnosti se pro tyto účely rozumí obor vzdělávání, v němž bude vzdělávání ve vzdělávacím kurzu poskytováno.
Pokud jste v často kladených otázkách a odpovědích nenašli potřebnou informaci, prosím obraťte se svými věcnými dotazy na dalsivzdelavani@mpsv.cz nebo s technickými dotazy k aplikaci na portal@mpsv.cz. Možné je také kontaktovat správce databáze dle jednotlivých krajů (93,9 kB).