10. 9. 2018 Ministryně Maláčová poprvé vedla Radu vlády pro seniory; ta se zabývala dobrovolnictvím, neformální péčí i přípravou společnosti na demografické změny
Podruhé v letošním roce zasedala v pondělí 10. září Rada vlády pro seniory a stárnutí populace. Na programu měla vedle představení priorit ministryně práce a sociální věcí Jany Maláčové také otázku dobrovolnictví nebo neformální péče.
Rada vlády rovněž projednala připravovanou Strategii přípravy na stárnutí společnosti 2018 – 2022. Ta vzniká za rozsáhlé spolupráce státní správy, samosprávy, odborníků a zástupců veřejných institucí či neziskového sektoru a bude sloužit jako cestovní mapa pro činnost státu v oblasti postavení seniorů a stárnutí na příštích několik let.
Pozvání na zasedání Rady přijali odborníci z Ministerstva vnitra a z příspěvkové organizace MPSV Fond dalšího vzdělávání. Zástupci Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality z Ministerstva vnitra představili téma dobrovolnictví, především z hlediska jeho legislativního ukotvení – jak se osvědčilo a jak se vyvíjí případná aktualizace zákona o dobrovolnictví.
Zástupkyně Fondu dalšího vzdělávání představily projekt Neformální pečující II. Ten řeší na různých úrovních marginalizované téma neformální péče. Podle výzkumů FDV neformální péči v různé míře poskytuje až každý pátý člověk a pro mnoho lidí je to břemeno, které významně ovlivňuje jejich život. V projektu byla vytvořena praktická příručka pro pečující, vyvíjeny jsou vzdělávací moduly a na konci projektu vznikne strategický dokument, který bude zásadním aktérům pomáhat zohledňovat toto zásadní téma.
Rada vlády pro seniory a stárnutí populace patří mezi pracovní a poradní orgány vlády. Slouží jako platforma, na které se setkávají zástupci jak veřejné správy (z různých ministerstev i z Poslanecké sněmovny a Senátu), institucí (odbory, zaměstnavatelské svazy, Asociace krajů, Svaz měst a obcí, zástupci zdravotních pojišťoven), tak zástupci seniorských organizací (Život 90, Senioři ČR, Rada seniorů ČR) a odborníci (lékaři, zástupci poskytovatelů sociálních služeb a neziskového sektoru). V diskusích se tak setkávají pohledy politické, koncepční, odborné i znalosti a zkušenosti lidí přímo z terénu, kteří se se seniory a jejich problémy setkávají každý den.