Nejčastěji pokládané otázky
BREXIT
Osobám, které se vracejí z UK do ČR, velmi doporučujeme požádat u příslušných britských institucí o potvrzení o dobách pojištění, které v UK získaly (vystavuje se na k tomu určených předepsaných formulářích – např. PD U1 pro účely dávek v nezaměstnanosti, případně národním tiskopisem UK s výčtem dob důchodového pojištění) a do ČR přijet již s tímto potvrzením. Předejde se tak zbytečným komunikačním prodlevám při zpracovávání žádostí o dávku (zejména dávku v nezaměstnanosti).
Rovněž doporučujeme uchovat všechny dokumenty související s pobytem a výdělečnou činností v UK (doklad o sociálním pojištění, pracovní smlouvy, rozhodnutí tamních orgánů sociálního zabezpečení, zdravotnickou dokumentaci, doklady o pobytu atd.).
Podrobnější informace zde.
FAQ – často kladené otázky – stav od 1.1.2021
Pobyt a práce občanů UK v ČR po 31.12.2020
Jak je to se zachováním práva na pobyt v ČR, když jsem v ČR pobýval již před 1. 1. 2021 a chtěl bych v ČR pobývat i po konci přechodného období?
Právo na pobyt v ČR zůstává občanům UK a jejich rodinným příslušníkům zachováno i po 1. 1. 2021. V ČR je pro občany UK a jejich rodinné příslušníky možné (a je to doporučeno) požádat o nový pobytový status podle Výstupové dohody a o vydání dokladu osvědčujícího tento status.
O potvrzení bylo možné zažádat si jak před uplynutím přechodného období, tak i po Novém roce. Při podání žádosti po 1. 1. 2021 je však třeba počítat s delší dobou vydání příslušného dokladu z důvodu ověřování, zda dotčená osoba opravdu pobývala na území ČR ještě před koncem roku 2020.
Při úspěšně vyřízené žádosti vydá Ministerstvo vnitra žadateli nejprve papírový doklad, který bude v průběhu roku 2021 nahrazen dokladem s biometrickými údaji. O výměnu dokladu si oprávněná osoba zažádá u Ministerstva vnitra.
Více informací o vydání dokladu osvědčujícího pobyt v ČR na základě Výstupové dohody naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra.
Potřebuji jako občan UK pro výkon práce v ČR pracovní povolení, pokud mé oprávněné pobývání na území ČR započalo před koncem přechodného období?
Ne, v případě, že Váš legální pobyt/zaměstnání v ČR začalo před koncem přechodného období, můžete zde nejen pokračovat v započatém zaměstnání, ale můžete se i nově nechat zaměstnat (začít studovat, podnikat) po 31. 12. 2020. To samé platí pro Vaše rodinné příslušníky. Základní podmínkou je pobyt nebo zaměstnání před koncem přechodného období. Důkazní břemeno o tom, že máte pobytová práva však leží na Vás. Doporučujeme si proto zařídit doklad osvědčující tento status (viz předchozí otázka).
Potřebuji jako pracovník vyslaný z UK do ČR před koncem roku 2020 po 31. 12. 2020 povolení k zaměstnání v ČR?
Jestliže jste byl/a z UK vyslán/a do ČR před koncem roku 2020, pak Vašeho zaměstnavatele na sklonku roku kontaktovala místně příslušná pobočka Úřadu práce v ČR, aby Vám bylo vydáno povolení k zaměstnání a bylo Vám tak umožněno dokončit vyslání přesahující do roku 2021. Pokud jste si před odjezdem požádal/a o zachování sociálního a zdravotního pojištění v UK, platí tato výjimka i nadále (více informací k otázce sociálního a zdravotního pojištění naleznete níže).
Jiná situace je, pokud Vaše vyslání započne až od 1. 1. 2021, viz následující otázka.
Potřebuji jako pracovník vyslaný z UK do ČR po 31.12.2020 povolení k zaměstnání v ČR?
Do ČR dojíždím za prací, nicméně pravidelně se vracím do UK (nejméně 1x týdně). Jaká bude moje situace po 31.12.2020?
Jsem občan UK a chystám se nastoupit do práce v ČR po 31.12.2020, potřebuji v ČR povolení k zaměstnání?
Sociální zabezpečení
Jsem vyslán svým zaměstnavatelem z ČR do UK na dobu přesahující konec přechodného období. Bude stejný režim pojištění jako dosud pokračovat i po 31.12.2020 (tzn. budu i nadále sociálně a zdravotně pojištěn pouze v České republice)?
Jsem britský pracovník vyslaný z UK před 1. 1. 2021 k výkonu práce do ČR. Změní se nějak moje postavení od 1.1.2021?
V oblasti odvodu pojistného na sociální/zdravotní pojištění se u osob vyslaných před 1.1.2021 z UK do ČR, jejichž vyslání po tomto datu pokračuje, nic nemění. Do skončení původního vyslání jsou nadále považovány za osoby vyslané a české instituce respektují formuláře PD A1 nebo E101 vystavené pro tyto účely britskými institucemi.
Výstupová dohoda neupravuje postavení pracovníka vyslaného z UK do ČR v režimu poskytování služeb podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 96/71/ES ze dne 16. prosince 1996 o vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb. ČR přesto těmto vyslaným pracovníkům garantuje, že jejich pracovněprávní nároky vyplývající z této směrnice zůstanou zachovány až do předpokládaného ukončení konkrétního vyslání. Pobočky ÚP ČR příslušné podle místa výkonu práce budou samy kontaktovat příjemce služeb britských vyslaných pracovníků a provedou je procesem vyřízení povolení k zaměstnání (podle ust. § 95 zákona o zaměstnanosti). Pobočky ÚP ČR budou také akceptovat žádosti o povolení pro pracovníka vyslaného z UK do ČR i v případě, že takové žádosti budou podány v období do 31. 12. 2020.
Bude situace jiná, pokud vyslání do ČR započne až po 31.12.2020?
Jsem pracovník vyslaný z ČR do UK před koncem roku 2020, jak se změní moje postavení od 1. 1. 2021?
Jsem český zaměstnavatel a hodlám vyslat zaměstnance poprvé do UK po 31. 12. 2020, jaké se na zaměstnance budou vztahovat předpisy a podmínky?
I od 1.1.2021 je možné ve vztazích mezi ČR a UK využívat ustanovení o vyslání v obdobných případech, jako v době členství UK v EU. Při splnění podmínek vyslání je možné zachovat po dobu jeho trvání pojištění pouze v ČR (tzn. neodvádět pojistné v UK). Pokud hodláte jako zaměstnavatel vysílat zaměstnance, doporučujeme stejně jako dříve kontaktovat místně příslušnou OSSZ se žádostí o vystavení PD A1 (více zde).
Podrobnější informace:
https://www.cssz.cz/documents/20143/210583/88_WEB_-_Vystoupeni_UK_z_EU+rev.pdfZdravotní pojištění
Jsem občan České republiky pojištěný v ČR. Bude po 31.12.2020 na území UK platit můj EHIC (Evropský průkaz zdravotního pojištění)?
V důsledku sjednání Dohody o spolupráci mezi UK a EU budou Evropské průkazy zdravotního pojištění ve vztahu UK – členské státy EU i nadále platit do data, které je na nich uvedeno, jak bylo běžné dosud.
Občané členských států EU budou používat běžný EHIC, občané UK se budou prokazovat EHICem v několika různých povolených podobách, popř. bude pro obě skupiny možné prokázat se Potvrzením dočasně nahrazujícím Evropský průkaz zdravotního pojištění. Na základě těchto průkazů bude poskytována nezbytná lékařská péče na území druhého ze států a úhrady budou prováděny stejným způsobem, jako doposud.
Můj manžel pracuje v UK a já (v domácnosti) s dětmi bydlím v ČR. Nyní jsme pojištěni v UK z manželova pojištění – jak to bude s naším zdravotním pojištěním od 1.1.2021? Dále v roce 2021 očekáváme narození dítěte – kde bude zdravotně pojištěno?
Byla by situace rodiny hodnocená jinak, pokud by práce v UK započala teprve po 31.12.2020?
Jsem britský občan, pracující od r. 2010 v ČR. Když v roce 2021 přijdu o práci, budu v ČR i nadále zdravotně pojištěn?
Ano, pokud své zdravotní pojišťovně ohlásíte, že v ČR i nadále žijete, bude Vaše české zdravotní pojištění pokračovat i když v ČR nemáte trvalý pobyt.
Jsem český důchodce/pojištěnec žijící v Británii. Od české zdravotní pojišťovny mám vystavený formulář S1, na jehož základě mám nárok na zdravotní péči v UK. Bude platit i po 31.12.2020?
Ano, formulář bude platný po celou dobu, na kterou je vystaven a pokud se Vaše situace nezmění – tj. stále budete bydlet v UK, bude Vám po uplynutí doby jeho platnosti vystaven nový. Pokud byste začal pobírat i britský důchod, začal byste podléhat britským předpisům a české zdravotní pojištění spolu s formulářem S1 by Vám bylo ukončeno.
Pracuji v Británii a mám vystavený formulář S2 pro plánovanou operaci kyčle v ČR. Zákrok je naplánován na polovinu roku 2021 – bude ještě formulář platný?
Ano, již vystavený formulář S2 platný bude a v důsledku sjednání Dohody o obchodu a spolupráci bude i po 31.12.2020 možné na základě vystaveného formuláře S2 poskytovat plánovanou péči na území druhého státu s výjimkou služeb asistované reprodukce.
V roce 2021 plánuji začít jako vyslaný pracovník pracovat v UK. Za jakých podmínek budu mít v UK nárok na zdravotní péči?
Doslechl jsem se, že UK zavedlo zdravotní poplatek. V jakých situacích je ho třeba platit a je možné někde požádat o náhradu těchto nákladů a za jakých podmínek?
Ano, UK skutečně zavedlo zdravotní poplatek (health fee). Tento poplatek musí uhradit každá osoba, která žádá o vízum nebo o povolení k přistěhovalectví na dobu delší než 6 měsíců. Poplatek se hradí při podání žádosti. Poplatek nemusí hradit turisté (vízum pro návštěvníky), kteří žádají o povolení na dobu kratší než 6 měsíců.
Plnou refundaci obdržíte, pokud zrušíte svou žádost nebo pokud bude vaše žádost zamítnuta. Částečnou refundaci obdržíte, pokud vám bylo uděleno povolení na dobu kratší, než jste požadovali. V těchto případech není třeba činit žádné kroky, peníze budou automaticky vráceny na účet, ze kterého byla provedena platba.
O plnou nebo částečnou refundaci mohou žádat osoby s formulářem S1, který byl zaregistrován u NHS. Dále pak osoby, které pracují ve zdravotnictví nebo pečovatelství a studenti prezenčního studia britských vysokých škol, kteří nejsou zaměstnaní, disponují Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC) a jejichž vízum začalo platit 1. 1. 2021 nebo později. Částka, která bude vrácena, bude záviset na datu vypršení platnosti formuláře S1 nebo EHIC.
Žádost se podává zde:
Overseas Healthcare Services
NHS Business Services Authority
Bridge House
152 Pilgrim Street
Newcastle upon Tyne
NE1 6SN
Email: nhsbsa.faregistrationohs@nhs.net
Phone: 0191 218 1999 (+44 191 218 1999 při hovoru mimo UK)
Podrobnější informace o zdravotním pojištění:
https://www.kancelarzp.cz/cs/2-uncategorised/612-brexit-informace-pro-poji%C5%A1t%C4%9Bnce
Důchody
Pracoval/a jsem v ČR a UK. Bude se doba, kterou jsem odpracoval/a v UK, hodnotit pro nárok na český důchod a naopak?
Pobírám český a britský starobní důchod. Bydlím v ČR/UK/v jiném členském státě EU. Bude se můj důchod vyplácet do země bydliště i po 31. 12. 2020?
Ano, i po odchodu UK z EU se již přiznané důchody vyplácejí do státu bydliště. UK zároveň potvrdilo, že na důchodové dávky vyplácené do jiných členských států se bude vztahovat pravidelná valorizace.
Jsem občan ČR bydlící v UK. Pokud si v roce 2021 (nebo později) požádám o starobní důchod s datem vzniku nároku v roce 2021 (nebo později), bude mi vyplácen do UK?
Jsem občan ČR, žil jsem od roku 2004 v UK, stal jsem se invalidním a od ledna 2021 pobírám britský invalidní důchod. Chci se přestěhovat zpět do ČR. Bude mi důchod vyplácen do státu bydliště?
Osoby pokryté Výstupovou dohodou mají zajištěno poskytování dávek (včetně invalidních důchodů) přiznaných v UK i po přestěhování do ČR. Osoby, které v UK pobývaly před koncem roku 2020 a registrovaly se v tamním EU Settlement Scheme, jsou osobami pokrytými Výstupovou dohodou.
U osob, které do UK přijdou nově po 31.12.2020 a na které z tohoto důvodu není použitelná Výstupová dohoda, je režim odlišný. V případě, že se stanou invalidními a UK jim přizná dávku v invaliditě, tuto dávku bude možné pobírat pouze na území UK. Po přestěhování do ČR přestane UK dávku vyplácet. Pokud zároveň daná osoba dříve odpracovala určitou dobu v ČR, je možné, aby za české doby pojištění přiznala invalidní důchod ČR (při splnění podmínek týkajících se potřebné doby pojištění a zdravotního stavu).
Podrobnější informace z oblasti důchodů (pro případy do konce přechodného období):
https://www.cssz.cz/documents/20143/210583/88_WEB_-_Vystoupeni_UK_z_EU+rev.pdf/bf2b3433-8154-6078-b7e6-5a9f8c07353aPobírám britský důchod a bydlím v ČR. V jaké zemi budu zdravotně pojištěn a kde mám nárok na dávky dlouhodobé péče?
Pro osoby pobírající důchod z UK, které bydlí v jiném členském státě EU, platí že příslušným státem pro jejich zdravotní pojištění je ten stát, který poskytuje jejich důchod. V tomto případě je tedy státem odpovědným za úhradu zdravotní péče Velká Británie. Pro čerpání péče v ČR na účet britských institucí je třeba si v UK vyžádat formulář S1.
(V případě, že pobíráte důchody z více států, přičemž v jednom z nich bydlíte, budete zdravotně pojištěn v tomto státě. Pokud by Vám tedy náležel důchod z UK a zároveň i důchod z ČR a Vaše bydliště by bylo v ČR, byl byste zdravotně pojištěn v ČR a měl byste také nárok na české dávky dlouhodobé péče.)
Podrobnější informace ohledně zdravotního pojištění důchodců zde.
Pokud jde o dávky dlouhodobé péče (v ČR příspěvek na péči), jejich poskytování do jiného státu osobám v přeshraniční situaci je upraveno pouze v případech krytých Výstupovou dohodou, tzn. osoby, které v době členství UK v EU využily svého práva na volný pohyb osob a získaly nárok na příspěvek na péči od ČR, jej za podmínek stanovených v předpisech EU mohou nadále pobírat – typickým příkladem je důchodce pobírající důchod pouze z ČR, který se přestěhuje do UK (případně naopak).
Peněžité dávky v mateřství a v odkázanosti na péči
V posledních dvou letech jsem byla zaměstnaná v UK a nyní pracuji v ČR. Otěhotněla jsem a termín porodu mám po skončení přechodného období (po 31.12.2020). Jak to bude s mým nárokem na peněžitou pomoc v mateřství – budou se brát v úvahu i doby v UK?
Jsem občanka ČR a naposledy jsem byla zaměstnaná v UK (zaměstnání začalo před skončením přechodného období), nyní jsem se vrátila zpět do ČR a nyní jsem těhotná. Termín porodu mám po 31.12.2020. Budu mít nárok na dávky v mateřství? A od kterého státu?
Vaše zaměstnání v UK skončilo a bydlíte v ČR – vztahují se na Vás tedy české právní předpisy. Pokud jste ale nebyla po skončení britského pracovního vztahu zaměstnána v ČR, nevzniká Vám nárok na dávku z českého systému nemocenského pojištění – peněžitou pomoc v mateřství. Budete mít ale nárok na rodičovský příspěvek ze systému státní sociální podpory (tedy od ÚP ČR) od narození dítěte.
Jiná situace by nastala v případě, že jste během zaměstnání v UK zároveň bydlela i nadále v ČR. Za splnění následujících podmínek byste mohla získat českou dávku - peněžitou pomoc v mateřství (tedy od ČSSZ):
- po návratu z UK do ČR jste se registrovala na ÚP ČR a byl Vám přiznán nárok na podporu v nezaměstnanosti (ÚP ČR nicméně podporu v nezaměstnanosti přizná jen v případě, že jste si skutečně po dobu zaměstnání v UK zachovala v ČR centrum svých zájmů, tedy bydliště – viz oddíl Dávky v nezaměstnanosti);
- při splnění potřebné doby účasti na nemocenském pojištění (respektive obdobném pojištění v UK – minimálně 270 dnů v posledních 2 letech).
- K nástupu na peněžitou pomoc v mateřství musí dojít v tzv. ochranné lhůtě (Ochranná lhůta trvá až 180 kalendářních dnů, pokud pojištění trvalo alespoň tuto dobu a skončilo v době těhotenství pojištěnky, pokud pojištění trvalo méně než 180 dní, je i ochranná lhůta kratší. U pendelerek, které nemají v ČR poslední zaměstnání, tato ochranná lhůta plyne od konce pojištění/zaměstnání v UK).
- Výše dávky ale nebude stanovena na základě Vašich britských příjmů, nýbrž na základě výdělku, který by dosáhla osoba na obdobné pozici (kterou jste vykonávala v UK) v ČR.
Jsem česká občanka, moje zaměstnání v UK začalo po 31.12.2020 a již skončilo, poté jsem se vrátila do ČR. Nyní jsem těhotná, ale ze strany UK nárok na mateřské dávky nemám - budu mít nárok na dávky v mateřství od ČR?
Protokol k Dohodě o spolupráci neobsahuje žádnou zvláštní úpravu pro přeshraniční pracovníky). Pokud jste po ukončení práce v UK nezačala pracovat (resp. být nemocensky pojištěna) v ČR, nárok na dávku z českého systému nemocenského pojištění – peněžitou pomoc v mateřství – Vám nevznikne. Budete mít ale samozřejmě nárok na rodičovský příspěvek ze systému státní sociální podpory (žádost se podává na ÚP ČR) od narození dítěte.
Jsem britský občan, bydlím v ČR a pobírám český příspěvek na péči. Pokud zde budu stále bydlet, budu jej moci pobírat i nadále?
V případě, že v současné době pobíráte příspěvek na péči a budete nadále splňovat podmínky českých právních předpisů pro jeho poskytování (tj. bude trvat Vaše závislost na pomoci jiné fyzické osoby ve stanoveném stupni I až IV), bude Vám tento příspěvek vyplácen i nadále (v závislosti na vývoji Vašeho zdravotního stavu). Vystoupení UK z EU na tom nic nemění. Odlišná je ve vztahu k dávkám dlouhodobé péče situace britského důchodce, viz odpověď v části důchody výše.
Jsem občan UK, od roku 2019 mám přechodný pobyt občana EU v ČR. Jak by to bylo v případě, že bych požádal o příspěvek na péči až po 31.12.2020?
Pokud jste bydlel v ČR již před konce roku 2020 a byl jste tu také pojištěn (sociálně nebo zdravotně event. obojí), budete mít nadále i po 31. 12. 2020 zajištěnou plnou ochranu a můžete své nároky uplatnit i kdykoli později. Je však vždy nutné splňovat podmínky stanovené českou právní úpravou týkající se míry Vaší závislosti na pomoci jiné osoby v návaznosti na zdravotní stav. Žádost je třeba uplatnit u ÚP ČR.
Jsem občan UK a chystám se v roce 2021 přesídlit do ČR. Budu mít přístup k dávkám dlouhodobé péče?
V případě, že se do ČR přistěhujete až v roce 2021, bez jakékoli předchozí vazby na ČR, bude se Vaše žádost o příspěvek na péči již posuzovat výhradně podle českých právních předpisů (Výstupová dohoda na takové případy nedopadá), podle kterých se pro získání nároku vyžaduje mimo jiné splnění podmínky trvalého pobytu na území ČR.
Manžel pracuje již od r. 2010 v UK, já s dětmi bydlím v ČR a jsem v domácnosti. Na jedno z našich dětí pobíráme britskou dávku dlouhodobé péče. Budeme mít i nadále nárok na tuto dávku z Británie? Co když později začnu pracovat v ČR? Budeme mít i nadále nárok na britskou dávku dlouhodobé péče?
Ano, UK zůstane i po 31.12.2020 příslušným státem pro poskytování dávek dlouhodobé péče.
Jestliže začnete pracovat v ČR, změní se příslušnost pro dávky dlouhodobé péče (v ČR příspěvek na péči) pro rodinné příslušníky na ČR.
V případě takovéto změny situace kontaktujte pobočku Úřadu práce v místě svého bydliště v ČR.
Manžel začal v roce 2021 pracovat v UK, já pečuji o postižené dítě v ČR. Budeme mít nárok na dávku dlouhodobé péče z Británie?
Ne. Nároky vyplývající z migrace mezi EU a UK započaté po 31.12.2020 se řídí Protokolem k Dohodě o spolupráci, který neupravuje dávky dlouhodobé péče. Jejich poskytování se řídí pouze národními předpisy, tj. do zahraničí se obvykle nevyplácejí. Na základě trvalého pobytu v ČR si můžete zažádat o příspěvek na péči na ÚP ČR a Vaše žádost bude posouzena z hlediska zdravotního stavu dítěte.
Podrobnější informace o dávkách nemocenského pojištění:
Podrobnější informace o příspěvku na péči:
Nezaměstnanost
Pracoval/a jsem od roku 2019 v UK, od 15.1.2021 jsem nezaměstnaný/á a vracím se zpět do ČR. Který stát mi bude vyplácet dávky v nezaměstnanosti a mohu se zaregistrovat na úřadě práce v ČR?
Pokud jste měl a i nadále máte bydliště v ČR, bude pro výplatu dávek v nezaměstnanosti příslušná Česká republika. Doba zaměstnání v UK se v takovém případě zohlední pro vznik nároku na českou podporu v nezaměstnanosti a výše podpory bude určena z britského příjmu. Bydlištěm se rozumí centrum životních zájmů a posuzuje se na základě řady kritérií, které je nutno ÚP ČR doložit. Zpravidla platí, že dlouhodobější pobyt v UK s sebou nese i přesun bydliště (centra zájmů) z ČR do UK – v takovém případě je nutno o dávky v nezaměstnanosti žádat v UK, nikoliv v ČR.
Jestliže jste bydlel v UK, budete o dávky v nezaměstnanosti žádat u britské příslušné instituce, po 4 týdnech registrace na britském UP je možné požádat o zasílání dávek do ČR, podmínkou je, abyste se po příjezdu do ČR zaregistroval/a na českém UP a poskytoval/a UP součinnost při hledání zaměstnání. Výplata britských dávek v nezaměstnanosti do ČR je časově omezena na 3 měsíce.
Registrace na ÚP ČR je možná v obou případech.
Pracoval jsem pět let v UK, v roce 2020 jsem se vrátil do ČR, kde jsem začal pracovat, ale ve zkušební době jsem o práci přišel. Budu mít v ČR nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Ano, podmínkou pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je alespoň 1 rok pojištění v posledních 2 letech. Doby pojištění získané v UK se pro účely posouzení, zda máte ve stanoveném období dostatečnou dobu pojištění, tedy připočtou k českým dobám pojištění.
V roce 2020 mi byl vystaven nebo bude vystaven ÚP ČR formulář PD U2 potvrzující export (výplatu) podpory v nezaměstnanosti do UK. Bude mi výplata zachována i po 31. 12. 2020?
Ano, pokud bylo o export dávek v nezaměstnanosti do UK požádáno ještě v roce 2020 a byl vystaven přenositelný dokument U2, zůstává tento dokument platný i po 31. 12. 2020, dokud export do UK neskončí.
Můžu i po 31. 12. 2020 žádat ÚP ČR o export (výplatu) podpory v nezaměstnanosti z ČR do UK, pokud si tam chci jít hledat zaměstnání?
Od ledna 2021 jsem si našel práci v UK. Pokud bych se po jejím skončení vrátil do ČR, který stát mi bude vyplácet dávky v nezaměstnanosti a mohu se zaregistrovat na úřadě práce v ČR?
Dávky v nezaměstnanosti přiznává stát, kde byla osoba naposledy zaměstnána. Pokud byste zůstal v UK, měl byste nárok na dávky v nezaměstnanosti za podmínek stanovených britskými právními předpisy, je třeba brát v úvahu, že pro občany jiných států mohou v tamních předpisech existovat omezení ohledně registrace na tamních úřadech práce (Job Centre).
ČR není ve Vašem případě státem posledního zaměstnání, tzn. v případě návratu do ČR nebude možné zohlednit pro českou dávku v nezaměstnanosti britské zaměstnání. Pokud byste před odchodem do UK pracoval v ČR dostatečnou dobu, aby tato sama o sobě založila nárok na českou podporu v nezaměstnanosti (tzn. zaměstnání/pojištění v ČR trvalo v posledních 2 letech minimálně 12 měsíců) a jsou splněny další zákonem stanovené podmínky, bylo by možné českou dávku přiznat.
Pokud byste nicméně po návratu z UK byl zaměstnán v ČR (byť i jen krátkodobě) a státem posledního zaměstnání by se tak stala ČR, zohlednila by se Vám doba britského zaměstnání pro splnění podmínky 12 měsíců pojištění pro přiznání podpory v nezaměstnanosti – tj. k české době posledního zaměstnání by byla přičtena předchozí britská doba pojištění.
Registrace na ÚP ČR je ve Vaší situaci možná vždy.
Podrobnější informace o dávkách v nezaměstnanosti:
Koordinace dávek v nezaměstnanosti – Úřad práce (uradprace.cz)
Nepojistné dávky státní sociální podpory, rodinné dávky
Manžel pracuje v UK (zaměstnání započalo před 1.1.2021), já s dětmi bydlím v ČR a jsem v domácnosti. Budeme mít i nadále nárok na rodinné dávky z Británie? Co když později začnu pracovat v ČR? Budeme mít i nadále nárok na britské dávky?
Ano, i po 31.12.2020 bude UK příslušným státem pro poskytování Vašich rodinných dávek dle unijní legislativy, která bude i nadále aplikována. Je-li manžel Čech, je pro zachování stejné úrovně ochrany i po 31.12. 2020 třeba získat příslušný status v rámci UK Settlement Scheme. V této souvislosti doporučujeme občanům ČR, kteří zamýšlejí v UK nadále žít, pracovat či studovat, aby se včas (nejpozději do 30.6.2021) registrovali k pobytu v tzv. UK Settlement Scheme. (Informace v českém jazyce na webu MZV ČR).
Jestliže začnete pracovat v ČR, změní se pořadí priority přiznávání dávek. Primárně příslušná pro poskytování rodinných dávek bude ČR, ale UK zůstane tzv. sekundárně příslušné a mělo by Vám doplácet případný rozdíl do výše britských dávek. V případě takovéto změny situace kontaktujte pobočku Úřadu práce v místě svého bydliště v ČR.
Jsem český občan bydlící v UK a pobírám britské rodinné dávky. Budu na ně mít nárok i po vystoupení Británie z EU?
Do 31. 12. 2020 se Vaše situace nemění a bude s Vámi zacházeno jako s britským občanem, tzn. budete požívat stejné sociální výhody jako Britové. Po 31.12.2020 je pro zachování stejné úrovně ochrany třeba získat příslušný status v rámci UK Settlement scheme. V této souvislosti doporučujeme občanům ČR, kteří zamýšlejí v UK nadále žít, pracovat či studovat, aby se včas (nejpozději do 30.6.2021) registrovali k pobytu v tzv. UK Settlement Scheme. (Informace v českém jazyce na webu MZV ČR).
Jsem britský občan žijící od září 2020 v ČR. Pokud si zažádám o dávky státní sociální podpory po 31.12.2020, budou mi přiznány, i když v ČR nebudu splňovat národní podmínku minimálně 365 dní pobytu?
Pokud prokážete, že Vaše vazba na ČR (bydliště, zaměstnání apod.) existovala již před 1.1.2021 a trvá i nadále, budete spadat pod režim plné aplikace unijního práva, a podmínka trvalého pobytu nebude vyžadována.
Manžel získal od ledna 2021 práci v UK, já s dětmi zůstávám v ČR a jsem v domácnosti. Budeme mít nárok na rodinné dávky z Británie?
Ne. Protokol k Dohodě o spolupráci neupravuje rodinné dávky, tj. jejich poskytování se řídí výhradně národní legislativou a dávky nejsou exportovány do zahraničí. Můžete si – na základě trvalého pobytu v ČR – zažádat na ÚP ČR o rodinné dávky z českého systému státní sociální podpory.
Podrobnější informace o rodinných dávkách:
https://www.mpsv.cz/web/cz/davky-a-prispevky#rodinne-davky
Další informace: