Pro zájemce o náhradní rodinnou péči
Dává Vám smysl pomáhat potřebným dětem a rádi byste se dozvěděli více? Zaujal Vás dokument Plné hnízdo? Na této stránce Vám zodpovíme základní otázky související s náhradní rodinnou péčí a poskytneme odkazy na další podrobné informace. Při rozkliknutí barevných slov v textu se dostanete na další stránky MPSV s podrobnějšími informacemi. Na konci této stránky jsou ke stažení podrobné brožurky o různých tématech náhradní rodinné péče.
Co je náhradní rodinná péče?
- Náhradní rodinná péče (často používaná zkratka NRP) je forma nekolektivní péče o ohrožené děti, která je vykonávána náhradními rodiči (např. pěstouny, osvojiteli) a dětem umožňuje vyrůstat v prostředí, které je nejvíce podobné jejich vlastní rodině. Vždy má NRP přednost před péčí ústavní
- Náhradní rodinná péče má několik forem: péče jiné osoby (tzv. svěřenectví), pěstounská péče, pěstounská péče na přechodnou dobu, poručenství s osobní péčí a osvojení
- Při zajištění NRP vždy hledáme nejvhodnějšího náhradního rodiče pro dítě, nikoliv naopak dítě pro náhradního rodiče.
Jaký je rozdíl mezi pěstounskou péčí a osvojením?
- Osvojením (adopcí) přijímá náhradní rodič dítě za vlastní. Biologičtí rodiče dítěte jsou v jeho rodném listu nahrazeni osvojiteli. Dítěti zanikají původní právní vazby na biologickou rodinu a vznikají mu právní vazby na rodinu osvojitele. Biologický rodič již není zákonným zástupcem dítěte, nemá k němu vyživovací povinnost, ani jiná práva a povinnosti (např. právo na kontakt s dítětem). Osvojit ale nelze každé dítě, pouze tzv. právně volné, tedy pokud s osvojením vysloví souhlas biologičtí rodiče nebo za specifických podmínek za ně souhlas udělí soud. Péče o dítě v osvojitelských rodinách nepodléhá ze strany státních institucí žádnému zvláštnímu dozoru a není zde nárok na žádné speciální dávky.
- Pěstounská péče (často používaná zkratka PP) je péčí dočasnou po dobu, kdy se o dítě jeho rodič nemůže, nedokáže nebo nechce starat. Její délka není omezená, je dána potřebou na straně dítě, může tedy trvat půl roku i několik let až do zletilosti dítěte. Dítěti zůstávají zachovány původní vztahy a právní vazby s biologickou rodinou. V ideálním případě je dítě se svými rodiči v kontaktu. Rodiči zpravidla zůstává zachována rodičovská odpovědnost i vyživovací povinnost. Pěstounská péče je určena pro všechny děti, které potřebují zajistit dočasně nebo dlouhodobě bezpečný a láskyplný domov. Pěstounskou péči dělíme na zprostředkovanou (dítěti vhodného pěstouna vyhledal, zprostředkoval krajský úřad) a nezprostředkovanou (o dítě se stará osoba příbuzná nebo blízká, a to na základě příbuzenské nebo jiné citové vazby s dítětem). Pěstounská péče je podporovaná státem, a to jak finančně, tak podpůrnými službami. Podobné postavení mají osobně pečující poručníci, avšak poručenství připadá v úvahu jen v případech, kdy rodič(e) zemřeli nebo mají omezenu rodičovskou odpovědnost či jí byli zbaveni. Poručník pak vykonává roli zákonného zástupce s více právy a povinnostmi, než pěstoun.
Co je pěstounská péče na přechodnou dobu?
- Pěstounka péče na přechodnou dobu (často používaná zkratka PPPD) je krizový institut péče o ohrožené děti. Jde o péči dočasnou, nejdéle může trvat 1 rok. Do PPPD se dostávají děti, které se ocitly v akutním ohrožení a potřebují zajistit náhradní rodinnou péči. Není proto výjimkou, že pěstoun na přechodnou dobu přebírá dítě nečekaně uprostřed noci, o víkendu, o svátku apod.
- Je určena všem dětem bez rozdílu věku, pohlaví, národnosti, zdravotního stavu… Dítěti zůstávají zachovány původní vztahy a právní vazby s biologickou rodinou. V ideálním případě je dítě se svými rodiči v osobním kontaktu. Rodiči zpravidla zůstává zachována rodičovská odpovědnost i vyživovací povinnost.
- Z PPPD se může dítě vrátit do péče svých rodičů, do péče příbuzného ze širší rodiny či známého, do péče pěstouna zprostředkovaného krajským úřadem, do osvojení i do ústavní výchovy.
- Pěstoun na přechodnou dobu je profesionál. Jde o jednoho z odborníků zapojených do řešení aktuální situace dítěte. Proto jsou na něj kladeny větší nároky. Za jejich práci mu náleží odměna.
Kdo se může stát pěstounem či osvojitelem?
Pěstounem či osvojitelem se může stát osoba, která skýtá záruku řádné péče – tedy je předpoklad, že se bude umět o dítě dobře postarat, pečovat o něj, vychovávat jej, zajistí mu nejen základní potřeby, ale také potřeby vyplývající ze specifik dětí v NRP. Podle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, se v rámci zprostředkování NRP u zájemců posuzují zejména:
- trestní bezúhonnost žadatele i osob, které s ním sdílejí domácnost,
- materiální a bytové podmínky,
- zdravotní a psychický stav členů domácnosti,
- charakteristika osobnosti,
- motivace k podání žádosti o NRP,
- fungování rodinného systému,
- výchovné kompetence
V případě zájemců o pěstounskou péči, a zvláště pěstounskou péči na přechodnou dobu, se posuzují ještě další oblasti, jako je schopnost spolupráce s odborníky a také s biologickou rodinou dítěte.
Chcete se stát náhradním rodičem?
Proces zprostředkování (mpsv.cz)
- Zkontaktujte OSPOD (oddělení sociálně-právní ochrany dětí) obecního úřadu obce s rozšířenou působností dle Vašeho trvalého pobytu a domluvte se na schůzce za účelem bližšího seznámení s NRP, s jejími formami, se specifiky výchovy dětí v NRP, celým procesem zařazení apod.
- Vyplňte žádost o zařazení do evidence žadatelů a podejte ji u příslušného OSPOD.
- Po podání žádosti Vás bude kontaktovat sociální pracovník OSPOD a dohodne se s Vámi na návštěvě u Vás doma, během návštěvy bude sledovat nejen Vaše bytové podmínky, ale doptá se na další potřebné informace týkající se Vaší rodiny, zdravotního stavu, finančních podmínek apod. V rámci hovoru se bude též věnovat Vaší motivaci k NRP a Vaším představám o přijatém dítěti. Pokud máte již nějaké děti, bude během návštěvy pravděpodobně hovořit i s nimi, nebo se s Vámi domluví na jiném termínu schůzky s dětmi.
- OSPOD zkompletuje celou Vaši spisovou dokumentaci, kterou následně postoupí příslušnému krajskému úřadu.
- Zaměstnanec krajského úřadu Vás bude kontaktovat za účelem domluvy dalšího odborného posouzení (např. rozhovoru se sociální pracovnicí, posouzení psychologem) a zajištění Vaší přípravy na přijetí dítěte do rodiny (tato příprava je povinná v rozsahu minimálně 48 hodin, u zájemců o PPPD 72 hodin).
- Po absolvování přípravy a celého odborného posouzení krajský úřad rozhodne o Vaší žádosti, nedojde-li z důležitých důvodů k rozhodnutí dříve.
V případě kladného posouzení a rozhodnutí krajského úřadu budete zařazeni do evidence pro zprostředkování NRP a bude s Vámi počítáno jako s možnými náhradními pečovateli pro děti, pro které bude krajský úřad či ostatní krajské úřady hledat náhradní rodiče. Vždy platí, že se hledají vhodní náhradní rodiče pro konkrétní dítě, s ohledem na jeho specifickou situaci a potřeby.
Zajímá Vás více?
- Kdo-se-muze-stat-nahradnim-rodicem? (806,65 kB)
- Cesta-k-prijeti-ditete-do-NRP (61,08 kB)
- Co-bych-mel-splnovat-jako-pestoun (64,78 kB)
- Deti-v-NR-maji-svou-historii (61,47 kB)
- Identita-deti-v-NRP (68,07 kB)
- Jake-deti-jsou-v-NRP (61,51 kB)
- Na-pestounstvi-nejsi-sam (62,95 kB)
- PP-a-vlastni-deti (72,93 kB)
- PP-pro-deti-mladsiho-a-stredniho-skolniho-veku (57,02 kB)
- PP-pro-deti-se-zdravotnim-znevyhodnenim (56,9 kB)
Případně se podívejte na webové stránky: