Právní základ pobytu, práva

Právní základ pobytu, práva

Držitelé povolení k zaměstnání

Na základě platného povolení k zaměstnání a platného oprávnění k pobytu na území ČR můžete pracovat na pracovní pozici, pro kterou bylo vydané povolení k zaměstnání.

Co bych si měl pohlídat?

Platnost povolení k zaměstnání se vydává na dobu, na kterou byla uzavřena pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti, nejdéle však na 2 roky. Platnost povolení k zaměstnání vám může krajská pobočka úřadu práce na vaši žádost prodloužit, a to i opakovaně, vždy však nejdéle na dobu 2 let, když půjde o stejné pracovní místo. Údaje o době, na kterou je vydáváno povolení k zaměstnání a o jak dlouho ji lze prodloužit, se nevztahují na zvláštní případy – povolení k zaměstnání vydané na 3 měsíce a povolení k zaměstnání pro sezónní zaměstnance, o těchto případech se dozvíte na webových stránkách MPSV https://www.mpsv.cz/web/cz/postup-cizince.

Uplynutím platnosti vašeho povolení k zaměstnání končí i váš pracovní poměr. Povolení k zaměstnání si ale můžete (až na výjimky uvedené výše) prodloužit. Jak a kdy si můžete povolení k zaměstnání prodloužit, se dočtete na webu MPSV https://www.mpsv.cz/web/cz/prodlouzeni-povoleni-k-zamestnani.

Pokud chcete změnit zaměstnavatele, pracovní pozici anebo chcete být zaměstnáni na další pracovní pozici u současného nebo nového zaměstnavatele, musíte požádat o nové povolení k zaměstnání.

Důvody zániku platnosti povolení k zaměstnání a důvody odejmutí povolení k zaměstnání jsou uvedené na stránkách MPSV https://www.mpsv.cz/web/cz/platnost-povoleni-k-zamestnani.

Jak mám postupovat při změně zaměstnání?

Povolení k zaměstnání vám dovoluje vykonávat pouze to zaměstnání, ke kterému se povolení k zaměstnání vztahuje. Pokud chcete změnit zaměstnavatele, pracovní pozici anebo chcete být zaměstnáni na další pracovní pozici u současného nebo nového zaměstnavatele, musíte požádat o nové povolení k zaměstnání, anebo získat zaměstnaneckou nebo modrou kartu.

Hledat vhodné zaměstnání můžete především v centrální evidenci volných pracovních míst (https://www.mpsv.cz/web/cz/hledani-volnych-mist-2). Hledat můžete také přímo u zaměstnavatelů. Ti však, pokud vás chtějí zaměstnat, musí místo pro vás nahlásit Úřadu práce.

Nejste spokojeni s pracovními podmínkami?

Pokud se domníváte, že zaměstnavatel nejedná správně, že porušuje pracovněprávní předpisy, můžete se obrátit s podnětem k provedení kontroly na oblastní inspektorát práce nebo přímo na SÚIP. Před podáním podnětu Vám však doporučujeme konkrétní problém předem zkonzultovat s odborníky v dané oblasti. Více zde.

V případě problémů s hygienou na pracovišti (špatné osvětlení, větrání, nízká nebo vysoká teplota, hluk, neposkytování ochranných nápojů na pracovišti apod.) se můžete obrátit na krajskou hygienickou stanici.

Jestliže v zaměstnání máte odborovou organizaci, můžete veškeré stížnosti řešit i s ní.

Úřad práce vám může pomoci při platební neschopnosti zaměstnavatele.

Chcete ukončit svůj současný pracovní poměr?

Pracovní poměr můžete ukončit dohodou, výpovědíokamžitým zrušením anebo zrušením ve zkušební doběPracovní poměr uzavřený na dobu určitou končí také uplynutím sjednané doby.

Pokud pracovní poměr ukončíte, skončí i platnost povolení k zaměstnání a tedy i možnost aktuálně pracovat v ČR.

Na co si dát pozor při uzavírání nové pracovní smlouvy?

Pokud se stanete řadovým zaměstnancem, je pro vás klíčovým dokumentem pracovní smlouva. Tou uzavíráte pracovní poměr se svým budoucím zaměstnavatelem. Začátek pracovního poměru máte ve smlouvě uvedený (den nástupu do práce).

Pracovní smlouva musí obsahovat:

  • místo výkonu práce (obec a organizační jednotka nebo jinak určené místo)
  • druh práce (funkce, činnost nebo profese)
  • den nástupu do práce (nejčastěji konkrétní kalendářní den, může však být uvedené i jakýmkoliv jiným způsobem, z něhož je patrné, o který den jde)
  • identifikační údaje a podpis zaměstnance a zaměstnavatele

Pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti cizinců, kteří podávají žádost o povolení k zaměstnání, musí navíc (kromě případů vyslání zahraniční zaměstnavatelem) obsahovat:

  • dobu trvání základního pracovněprávního vztahu, tedy buď doba určitá (smlouva je uzavřená do konkrétního termínu), nebo neurčitá (smlouva je uzavřená na neomezeně dlouhou dobu)
  • výši mzdy, platu nebo odměny
  • délku sjednané týdenní pracovní doby
  • výměru dovolené

Doporučuje se, aby pracovní smlouva obsahovala další ujednání, např. tyto:


Menu