Právní základ pobytu, práva

Právní základ pobytu, práva

Občané třetích zemí s trvalým pobytem

Jako cizinec s trvalým pobytem na území ČR máte na trhu práce stejná práva a povinnosti jako občané ČR, tj. máte v právních vztazích, které se týkají zaměstnanosti, stejné právní postavení jako každý občan ČR. Pro práci v ČR nepotřebujete žádné úřední povolení a při výběru zaměstnání vás nic nelimituje.

Máte mimo jiné právo na bezplatné služby úřadu práce (pomoc při hledání zaměstnání, rekvalifikace – více se dozvíte zde).

Zaměstnání nabízejí i inzeráty v tisku a na internetu, využít můžete agentur práce – buďte však opatrní! O rizicích trhu práce se dozvíte zde.

Co bych si měl pohlídat?

Pokud máte v ČR trvalý pobyt, měl byste si hlavně hlídat platnost průkazu povolení k pobytu. Platnost průkazu povolení k pobytu je 10 let (5 let u cizince mladšího 15 let). Dobu platnosti průkazu o povolení k pobytu je možné o stejnou dobu prodloužit, a to na základě žádosti, kterou musíte podat na OAMP, pracovišti MV, a to ve lhůtě 90 dnů před skončením doby platnosti.

Nejste spokojeni s pracovními podmínkami?

Pokud se domníváte, že zaměstnavatel nejedná správně, že porušuje pracovněprávní předpisy, můžete se obrátit s podnětem k provedení kontroly na oblastní inspektorát práce nebo přímo na SÚIP. Před podáním podnětu Vám však doporučujeme konkrétní problém předem zkonzultovat s odborníky v dané oblasti. Více zde.

V případě problémů s hygienou na pracovišti (špatné osvětlení, větrání, nízká nebo vysoká teplota, hluk, neposkytování ochranných nápojů na pracovišti apod.) se můžete obrátit na krajskou hygienickou stanici.

Jestliže v zaměstnání máte odborovou organizaci, můžete veškeré stížnosti řešit i s ní.

Úřad práce vám může pomoci při platební neschopnosti zaměstnavatele.

Chcete ukončit svůj současný pracovní poměr?

Pracovní poměr můžete ukončit dohodou, výpovědíokamžitým zrušením anebo zrušením ve zkušební doběPracovní poměr uzavřený na dobu určitou končí také uplynutím sjednané doby.

Na co si dát pozor při uzavírání nové pracovní smlouvy?

Pokud se stanete řadovým zaměstnancem, je pro vás klíčovým dokumentem pracovní smlouva. Tou uzavíráte pracovní poměr se svým budoucím zaměstnavatelem. Začátek pracovního poměru máte ve smlouvě uvedený (den nástupu do práce).

Pracovní smlouva musí obsahovat:

  • místo výkonu práce (obec a organizační jednotka nebo jinak určené místo)
  • druh práce (funkce, činnost nebo profese)
  • den nástupu do práce (nejčastěji konkrétní kalendářní den, může však být uvedené i jakýmkoliv jiným způsobem, z něhož je patrné, o který den jde)
  • identifikační údaje a podpis zaměstnance a zaměstnavatele

Doporučuje se, aby pracovní smlouva obsahovala další ujednání, např. tyto:

Smlouvu můžete uzavřít buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Pracovní poměr na dobu určitou s vámi může zaměstnavatel sjednat maximálně na dobu 3 let a tato doba může být ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou opakována nejvýše dvakrát.

Více informací se dozvíte zde.

Chcete začít podnikat?

Podnikat můžete za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako český státní občan, a to jako fyzická osoba nebo jako člen obchodní společnosti. Podnikatelskou činnost upravuje většinou zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, až na činnosti, které jsou uvedeny v § 3 tohoto zákona.

Pro získání živnostenského oprávnění se obraťte na živnostenský úřad.

Poslední aktualizace: 3. 12. 2024


Menu