Právní základ pobytu, práva
Azylanti
a) Žadatelé o azyl
Jako žadatel o azyl nesmíte po dobu 6 měsíců ode dne podání žádosti o udělení mezinárodní ochrany na území ČR pracovat! Po uplynutí této doby můžete požádat o vydání povolení k zaměstnání u příslušného úřadu práce a legálně se ucházet o zaměstnání. Platné povolení k zaměstnání vám dovoluje konat pouze to zaměstnání, ke kterému se povolení k zaměstnání vztahuje. Pokud chcete změnit současnou pracovní pozici, musíte žádat o nové povolení k zaměstnání na novou konkrétní pracovní pozici. Více informací najdete na webu MPSV https://www.mpsv.cz/web/cz/postup-cizince.
b) Azylanti (cizinci, kterým byl udělen azyl) nebo cizinci, kterým byla udělena mezinárodní ochrana formou doplňkové ochrany
Nabytím právní moci rozhodnutí o udělení azylu nebo o udělení doplňkové ochrany získáváte mimo jiné i tzv. volný přístup na pracovní trh ČR a nepotřebujete k zaměstnání žádné úřední povolení a při výběru zaměstnání vás nic nelimituje.
Po dobu platnosti vašeho povolení k pobytu máte v oblasti zaměstnanosti stejná práva jako občané ČR. Máte mimo jiné právo na bezplatné služby úřadu práce (pomoc při hledání zaměstnání, rekvalifikace). Zaměstnání nabízejí i inzeráty v tisku a na internetu, využít můžete agentur práce.
Co mám dělat, když jsem ztratil práci?
a) Žadatelé o azyl
Pokud jste pracoval jako žadatel o azyl na základě povolení k zaměstnání, můžete si hledat další zaměstnání. Pro výkon tohoto dalšího zaměstnání však musíte požádat o vydání povolení k zaměstnání u příslušného úřadu práce. Platné povolení k zaměstnání vám dovoluje konat pouze to zaměstnání, ke kterému se povolení k zaměstnání vztahuje.
b) Azylanti (cizinci, kterým byl udělen azyl) nebo cizinci, kterým byla udělena mezinárodní ochrana formou doplňkové ochrany
Pokud jste azylant (cizinec, kterému byl udělen azyl) nebo cizinec, kterému byla udělena mezinárodní ochrana formou doplňkové ochrany podle zákona o azylu, tak pro práci v ČR nepotřebujete žádné úřední povolení a při výběru zaměstnání vás nic nelimituje, tudíž si můžete hledat další zaměstnání bez omezení.
Při ztrátě zaměstnání vám doporučujeme zaregistrovat se na úřadu práce, a to nejpozději do tří dnů od skončení zaměstnání a požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je základním předpokladem pro poskytování podpory v nezaměstnanosti a navázání pojistných dob pro účely důchodového pojištění a zdravotního pojištění. Více informací najdete zde.
Jak hledat nové zaměstnání?
a) Žadatelé o azyl
Abyste mohl pracovat, musíte získat povolení k zaměstnání. Hledat vhodné zaměstnání můžete především v centrální evidenci volných míst pro cizince (https://www.mpsv.cz/web/cz/hledani-volnych-mist-2). Hledat můžete také inzeráty v tisku a na internetu (např. český server www.jobs.cz nebo pro anglicky mluvící uchazeče server www.monster.com) anebo přímo u zaměstnavatelů. Ti však, pokud vás chtějí zaměstnat, musí místo pro vás nahlásit do centrální evidence volných pracovních míst pro cizince.
Při hledání nové práce buďte opatrní! O rizicích trhu práce se dozvíte zde.
S hledáním nového zaměstnání vám může pomoci úřad práce, více zde.
b) Azylanti (cizinci, kterým byl udělen azyl) nebo cizinci, kterým byla udělena mezinárodní ochrana formou doplňkové ochrany
Zaměstnání nabízejí zaměstnavatelé prostřednictvím inzerátů v tisku a na internetu (např. český server www.jobs.cz nebo pro anglicky mluvící uchazeče server www.monster.com), využít můžete agentur práce – buďte však opatrní! O rizicích trhu práce se dozvíte zde.
S hledáním nového zaměstnání vám může pomoci úřad práce, více zde.
Na co si dát pozor při uzavírání nové pracovní smlouvy nebo dohody?
Pokud se stanete řadovým zaměstnancem, je pro vás klíčovým dokumentem pracovní smlouva (nebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr – dohoda o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohoda o provedení práce (DPP), víc o dohodách zde). Tou uzavíráte pracovní poměr se svým budoucím zaměstnavatelem. Začátek pracovního poměru máte ve smlouvě nebo dohodě uvedený (den nástupu do práce).
Pracovní smlouva musí obsahovat:
- místo výkonu práce (obec a organizační jednotka nebo jinak určené místo)
- druh práce (funkce, činnost nebo profese)
- den nástupu do práce (nejčastěji konkrétní kalendářní den, může však být uvedené i jakýmkoliv jiným způsobem, z něhož je patrné, o který den jde)
- identifikační údaje a podpis zaměstnance a zaměstnavatele
Doporučuje se, aby pracovní smlouva obsahovala další ujednání, např. tyto:
- o době trvání pracovního poměru – doba určitá (smlouva je uzavřená do konkrétního termínu), nebo neurčitá (smlouva je uzavřená na neomezeně dlouhou dobu)
- o zkušební době
- o kratší nebo jinak upravené pracovní době
- o výkonu práce ve směnách
- o možnosti vysílání zaměstnance na pracovní cesty
- o konkurenční doložce
- o mzdě (přestože mzda je ve většině případů určená mzdovým výměrem, může být její výše určená přímo v pracovní smlouvě, to je pro zaměstnance většinou výhodnější).
Smlouvu můžete uzavřít buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Pracovní poměr na dobu určitou s vámi může zaměstnavatel sjednat maximálně na dobu 3 let a tato doba může být ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou opakována nejvýše dvakrát.
Více informací se dozvíte zde.
Chcete začít podnikat?
Podnikat můžete za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako český státní občan, a to jako fyzická osoba nebo jako člen obchodní společnosti. Podnikatelskou činnost upravuje většinou zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, až na činnosti, které jsou uvedeny v § 3 tohoto zákona.
Pro získání živnostenského oprávnění se obraťte na živnostenský úřad.
Informační materiál o podnikání na základě živnostenského oprávnění pro osoby, které mají trvalý pobyt mimo území ČR, naleznete na adrese http://www.mpo.cz/dokument83658.html (pouze v češtině).