Poradenství a služby úřadu práce
Držitelé modré karty
Obecné informace o roli úřadu práce, jak se registrovat?
Úřad práce ČR je státní instituce s téměř 250 pracovišti po celé ČR. Jeho hlavním úkolem je pomáhat nezaměstnaným v hledání práce a zaměstnavatelům ve vyhledávání vhodných pracovních sil. Úřad práce dále na svých pracovištích nabízí poradenské služby zaměřené především na kariérové poradenství a možnosti zvýšení nebo zdokonalení kvalifikace.
Cizincům, kteří žijí v ČR legálně, může úřad práce nabídnout především služby zprostředkování zaměstnání a poradenství. Pokud se rozhodnete využít služeb úřadu práce, navštivte některé z pracovišť a požádejte o zprostředkování zaměstnání. Požádat je potřeba osobně na pracovišti, v jehož správním obvodu máte bydliště.
Co vám může úřad práce nabídnout?
Jako cizinec s trvalým pobytem se můžete stát uchazečem o zaměstnání. V případě, že splníte zákonem dané podmínky a zařadí vás do evidence uchazečů o zaměstnání, bude vám úřad práce :
- poskytovat informace o pracovních příležitostech a možnostech dalšího vzdělávání
- radit s volbou povolání
- vyhledávat a zprostředkovávat nabídky práce, která odpovídá vaší zdravotní způsobilosti, kvalifikaci, vašim schopnostem, vaší dosavadní praxi, dopravní dostupnosti a možnosti ubytování
- pokud budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, bude vám tuto podporu vyplácet
- může vám doporučit a zaplatit rekvalifikační kurz.
Jako uchazeč o zaměstnání budete mít hlavně následující povinnosti:
- sdělit všechny potřebné údaje zprostředkovatel i (např. údaje o vaší kvalifikaci, dosavadní praxi, pokud máte nějaké zdravotní omezení apod.)
- chodit na pravidelné schůzky se zprostředkovatelem z úřadu práce
- chodit na pohovory s budoucími zaměstnavateli, ke kterým vás úřad práce doporučí
- informovat ihned úřad práce o všech změnách, které souvisejí s vaším pracovním životem
V případě, že nesplňujete podmínky pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, například proto, že již pracujete nebo studujete v prezenčním studiu, jste na mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené, můžete se na úřadu práce evidovat jako zájemci o zaměstnání.
Zájemcům o zaměstnání úřad práce hlavně:
- poskytuje informace o pracovních příležitostech a možnostech dalšího vzdělávání
- radí s volbou povolání
- vyhledává a zprostředkovává nabídky práce, které odpovídají zdravotní způsobilosti, kvalifikaci, schopnostem, dosavadní praxi, dopravní dostupnosti a možnosti ubytování zájemce
- může vám doporučit a zaplatit rekvalifikační kurz.
POTŘEBUJI PORADIT S HLEDÁNÍM ZAMĚSTNÁNÍ, POMŮŽE MI ÚŘAD PRÁCE?
Kdy můžete využít Úřad práce?
Úřad práce vám může bezplatně pomoci při hledání zaměstnání, a to i v případě, že práci v současnosti máte. Co pro to udělat? Stát se uchazečem, nebo zájemcem o zaměstnání.
Jako držitel modré karty můžete úřad práce požádat o zprostředkování vhodného zaměstnání. Pokud splníte zákonem stanovené podmínky, zařadí vás úřad práce do evidence uchazečů o zaměstnání. Od tohoto okamžiku vám úředník na pravidelných schůzkách bude pomáhat s hledáním zaměstnání.
Zájemcem o zaměstnání se můžete stát i v případě, že jste v pracovněprávním vztahu ale hledáte nové zaměstnání, nebo chcete absolvovat rekvalifikační kurs organizovaný úřadem práce. Pokud se chcete stát zájemcem o zaměstnání, navštivte pobočku úřadu práce v místě vašeho bydliště a požádejte o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Úřad práce vám jako zájemci pomůže s hledáním nového zaměstnání.
Jak vám úřad práce pomůže?
Poradenství úřadu práce vám usnadní nejen samotné hledání práce. Pomůže vám i při řešení obtížných životních situací, které jsou s výběrem vhodného zaměstnání spojené. Úřad práce také může poradit, jak se správně připravit na budoucí povolání či jak si vybrat vhodnou rekvalifikaci. Veškeré služby jsou poskytované bezplatně.
Úřad práce poskytuje poradenství také zaměstnavatelům, a to tak, že pro ně vybírá vhodné zaměstnance.
Kam se mám obrátit?
Místně příslušné pracoviště úřadu práce podle vašeho bydliště.
Odkazy na podrobnější informace
Podrobnější informace zde: https://www.uradprace.cz/web/cz/co-delat-pri-ztrate-zamestnani (pouze v češtině).
Chci se rekvalifikovat, pomůže mi úřad práce?
Rekvalifikace
Potřebujete si zvýšit nebo zdokonalit svou kvalifikaci nebo najít jinou práci?
V hledání nového zaměstnání nebo k udržení stávajícího vám může pomoci rekvalifikační kurz. S výběrem a žádostí o zaplacení rekvalifikačního kurzu se můžete obrátit na úřad práce. Obecně máte tři možnosti:
Podmínky pro zařazení do rekvalifikačního kurzu
Jaké podmínky musíte splnit, aby vám úřad práce poskytl rekvalifikační kurz?
- být v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání
- mít odpovídající vstupní předpoklady pro výkon profese, na kterou se chcete rekvalifikovat
- být zdravotně způsobilý
Důležité dále je, aby byla rekvalifikace účelná, potřebná a efektivní z hlediska vašeho dalšího uplatnění na trhu práce.
Úřad práce může poskytnout rekvalifikaci třemi způsoby:
a) Rekvalifikaci vám vybere úřad práce
Rekvalifikaci vám může zajistit místně příslušná pobočka úřadu práce. O rekvalifikaci je nutné požádat a úřad práce rozhodne, zda vás do kurzu zařadí. Zájemce si může vybírat z nabídky rekvalifikačních kurzů úřadu práce. Pokud se úřad práce rozhodne vás do kurzu zařadit, zaplatí vám kurzovné.
b) Rekvalifikaci si vyberete sami (tzv. zvolená rekvalifikace)
Kurz si můžete vybrat a zajistit i sami. Pokud budete mít zájem o kurz, který nezabezpečuje úřad práce, je nutné požádat úřad práce o zvolenou rekvalifikaci. Pokud úřad práce vaši žádost schválí a vy dodržíte podmínky, ke kterým se zavážete v dohodě s ním, proplatí vám kurzovné.
c) Úřad práce vám přispěje na kurz u zaměstnavatele
O příspěvek na prohloubení vaší kvalifikace může požádat i váš zaměstnavatel. Úřad práce posoudí efektivitu žádosti a v případě kladného rozhodnutí uzavře s vaším zaměstnavatelem dohodu a poskytne na rekvalifikaci příspěvek.
Kam se obrátit?
O poskytnutí rekvalifikace rozhoduje místně příslušné pracoviště krajské pobočky úřadu práce podle pobytu uchazeče o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání. Na zařazení do rekvalifikačního kurzu však není právní nárok. Do rekvalifikačních kurzů může být zájemce o zaměstnání zařazený v případě, kdy je tato rekvalifikace nutná pro jeho další uplatnění na trhu práce.
Odkazy na podrobnější informace
Další informace najdete zde: https://www.uradprace.cz/web/cz/rekvalifikace (pouze v češtině).
Další podrobnější informace o nabídkách rekvalifikačních kurzů jednotlivými krajskými pobočkami úřadu práce naleznete zde: https://www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky (pouze v češtině) vždy v sekci „rekvalifikace“ u konkrétní krajské pobočky úřadu práce.
Ztratil jsem práci, dostanu od úřadu práce peníze?
Obecné informace – co je podpora v nezaměstnanosti?
Nezaměstnanému, který požádá o zprostředkování zaměstnání úřad práce, vznikne při splnění zákonem daných podmínek nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podpora slouží k finančnímu překlenutí doby nezaměstnanosti.
Nárok na podporu máte, pokud jste evidovaný jako uchazeč o zaměstnání a v posledních dvou letech jste odpracoval alespoň 12 měsíců a nebyl s vámi rozvázaný pracovní poměr z důvodu hrubého porušení povinností zaměstnance.
Během rekvalifikace zajištěné úřadem práce máte jako uchazeč o zaměstnání nárok na podporu při rekvalifikaci. Podpora při rekvalifikaci se s podporou v nezaměstnanosti nesčítá. Není možné obě podpory pobírat paralelně, ale o dobu pobírání podpory při rekvalifikaci se prodlužuje celkové období pobírání podpory v nezaměstnanosti.
Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanovuje procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který uchazeč o zaměstnání doloží z posledního zaměstnání nebo z vyměřovacího základu, v případě, že byl osobou samostatně výdělečně
Délka vyplácení podpory je závislá na vašem věku.
Kam se obrátit, kde podat žádost?
O přiznání podpory v nezaměstnanosti rozhoduje krajská pobočka úřadu práce.
Odkazy na podrobnější informace
Podrobnější informace naleznete na: https://www.uradprace.cz/web/cz/prava-a-povinnosti-uchazece-a-zajemce (pouze v češtině).
Dostal jste se do těžké finanční situace?
Nemáte dostatečné prostředky na základní náklady na bydlení, výživu a další základní osobní potřeby? Pečujete o dítě? Pokud jste se dostal do takovéto životní situace, pomůže vám systém státní sociální podpory – více zde.
Pokud se dostanete do situace, kdy vy ani vaše rodina nemáte dostatečné příjmy na zabezpečení základní obživy, bydlení a mimořádných událostí, pomůže vám systém dávek hmotné nouze – více zde.
Potřebuji ke své práci v čr nostrifikovat diplom, jak mám postupovat?
Pokud jste získal vzdělání v zahraničí a chcete v ČR pracovat a přitom vaše vzdělání využít, je možné, že budete muset předložit nostrifikovaný diplom.
Obecné informace – co je nostrifikace?
Nostrifikace je uznání vzdělání získaného v zahraničí. Nostrifikace dokladů může být vyžadovaná například při vyřizování zaměstnanecké karty, modré karty nebo povolení k zaměstnání.
Jedná-li se o uznávání vzdělání za účelem dalšího studia, hovoříme o uznávání zahraničního vzdělávání (akademické uznávání). Pokud se uznávání týká posouzení odborné kvalifikace nutné k výkonu profese, hovoříme o uznávání odborné kvalifikace.
Kam se obrátit, kde podat žádost?
V případě, že potřebujete nostrifikovat základní, středoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání, obraťte se na místně příslušný krajský úřad.
Jestliže jste v zahraničí absolvoval vysokou školu, obraťte se na veřejnou vysokou školu podle vašeho oboru studia. Pokud nevíte, která vysoká škola je příslušná podle vašeho studijního oboru, obraťte se na ministerstvo školství.
Když máte vysokoškolské vzdělání v oblasti vojenství, obraťte se na ministerstvo obrany.
Jak nostrifikace probíhá?
Pokud existuje mezi ČR a státem, který vydal doklad o vašem vzdělání, mezinárodní smlouva o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů, získáte osvědčení o vzdělání. Jestliže taková smlouva neexistuje, bude vám vydané rozhodnutí. Vzdělání vám bude uznané jen tehdy, pokud vaše absolvované studium svým obsahem a rozsahem odpovídá studiu v ČR.
Když se při posuzování vaší žádosti zjistí, že se obsah nebo rozsah vzdělání částečně liší nebo nedoložíte k žádosti příslušné doklady, bude vám nařízena nostrifikační zkouška.
Pokud se obsah nebo rozsah vašeho vzdělání získaného v zahraničí v porovnání s obdobným vzdělávacím programem v ČR podstatně odlišuje, vaše žádost bude zamítnuta.
Odkazy na podrobnější informace
Schéma vzdělávacího systému ČR:
http://aa.ecn.cz/img_upload/945e0895e66da4e6519543324fdd86a5/vzdelavaci-system-cr.pdf (v češtině), http://www.slideshare.net/gueste538c3/education-system-of-the-czech-republic (v angličtině)
Naleznete je na webu http://nostrifikace.mkc.cz/(v češtině i angličtině).
Přehled akreditovaných studijních programů na vysokých školách: http://www.msmt.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi/studijni-programy (pouze v češtině).
Potřebujete při jednání s úřadem práce tlumočníka?
V řízení před úřadem práce se vždy jedná a písemnosti se vyhotovují v českém jazyce. Je možné rovněž jednat a písemnosti předkládat i v jazyce slovenském. Veškeré písemnosti vyhotovené v cizím jazyce musí být předložené v originálním znění a současně v úředně ověřeném překladu do jazyka českého, pokud vám úřad práce nesdělí, že takový překlad nevyžaduje.
Pokud nemluvíte česky, máte právo na tlumočníka zapsaného v seznamu tlumočníků, kterého si můžete sehnat na své náklady. Příslušný místní úřad práce vám může pomoci s žádostí o pomoc při hledání tlumočníka. Úřad práce bude fakticky ve většině případů akceptovat jako tlumočníka nejen tlumočníky zapsané v seznamu tlumočníků, ale i komunitní tlumočníky, interkulturní pracovníky nebo kohokoliv schopného pro vás tlumočit. (Více informací a kontakty na tlumočníky najdete zde).
Pomůže mi někdo s vyplněním formulářů z úřadu práce?
Pomůže vám pracovník úřadu práce, tlumočník anebo další osoby toho schopné (uvedené výše), kontakty najdete zde.