Právní základ pobytu, práva
Držitelé modré karty
Modrá karta vydaná ČR je povolení k dlouhodobému pobytu na území ČR za účelem výkonu zaměstnání, které vyžaduje vysokou kvalifikaci.
Modrá karta vám dovoluje:
- pobývat na území ČR a
- pracovat na pracovním místě, na které byla modrá karta vydaná.
Modrá karta tedy spojuje povolení k pobytu i povolení k zaměstnání.
Jako držitel modré karty máte mimo jiné právo na bezplatné zprostředkování zaměstnání, můžete využít nabízených poradenských služeb a krajská pobočka úřadu práce vám může zabezpečit rekvalifikaci. Zaměstnání můžete hledat i prostřednictvím agentur práce, inzerce v tisku a na internetu. Více ke službám úřadu práce se dozvíte zde.
Co mám dělat, když jsem ztratil práci?
Ukončení pracovního poměru musíte ve lhůtě 3 dnů oznámit MV.
Po skončení pracovního poměru máte 90 dnů na to, abyste si našli novou práci.
! Pozor, 90. dnem po skončení vašeho pracovního poměru zaniká i platnost vaší modré karty a vy budete muset opustit území České republiky. !
Pokud si však do 90 dnů po skončení pracovního poměru najdete nové zaměstnání, musíte tuto změnu zaměstnavatele oznámit MV. Během prvních 2 let pobytu v ČR musíte změnu oznámit MV, které s ní musí souhlasit. Po uplynutí 2 let pobytu stačí změnu pouze nahlásit MV do 3 pracovních dnů. Jak v těchto případech postupovat se dozvíte na webu MV https://www.mvcr.cz/clanek/modra-karta.aspx?q=Y2hudW09Nw%3d%3d.
Při ztrátě zaměstnání vám doporučujeme se rovněž zaregistrovat na úřadu práce, a to nejpozději do tří dnů od skončení zaměstnání požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je základním předpokladem pro poskytování podpory v nezaměstnanosti a navázání pojistných dob pro účely důchodového pojištění a zdravotního pojištění.
Při první návštěvě úřadu práce vyplníte žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti (pokud vám na podporu v nezaměstnanosti vznikl nárok). Vezměte si s sebou i doklad o skončení pracovního poměru, nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Pro účely vyplacení podpory v nezaměstnanosti budete předkládat ještě zápočtový list od posledního zaměstnavatele a potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Pokud jste po odchodu z posledního zaměstnání dostali odstupné, doložíte i potvrzení zaměstnavatele o vyplacení odstupného. Podpora vám začne běžet až po uplynutí měsíců, které pokrývalo přiznané odstupné.
Jak hledat nové zaměstnání?
Hledat vhodné zaměstnání můžete především v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli modré karty (https://www.mpsv.cz/web/cz/hledani-volnych-mist-1). Hledat můžete také inzeráty v tisku a na internetu (např. český server www.jobs.cz nebo pro anglicky mluvící uchazeče server www.monster.com) anebo přímo u zaměstnavatelů. Ti však, pokud vás chtějí zaměstnat, musí místo pro vás nahlásit do centrální evidence volných pracovních míst obsaditelných držiteli modré karty.
Při hledání nové práce buďte opatrní! O rizicích trhu práce se dozvíte zde.
S hledáním nového zaměstnání vám může pomoci úřad práce, více zde.
Na co si dát pozor při uzavírání nové pracovní smlouvy nebo dohody?
Pokud se stanete řadovým zaměstnancem, je pro vás klíčovým dokumentem pracovní smlouva (nebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr – dohoda o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohoda o provedení práce (DPP), víc o dohodách zde). Tou uzavíráte pracovní poměr se svým budoucím zaměstnavatelem. Začátek pracovního poměru máte ve smlouvě nebo dohodě uvedený (den nástupu do práce).
Pracovní smlouva musí obsahovat:
- místo výkonu práce (obec a organizační jednotka nebo jinak určené místo)
- druh práce (funkce, činnost nebo profese)
- den nástupu do práce (nejčastěji konkrétní kalendářní den, může však být uvedené i jakýmkoliv jiným způsobem, z něhož je patrné, o který den jde)
- identifikační údaje a podpis zaměstnance a zaměstnavatele
Doporučuje se, aby pracovní smlouva obsahovala další ujednání, např. tyto:
- o době trvání pracovního poměru – doba určitá (smlouva je uzavřená do konkrétního termínu), nebo neurčitá (smlouva je uzavřená na neomezeně dlouhou dobu)
- o zkušební době
- o kratší nebo jinak upravené pracovní době
- o výkonu práce ve směnách
- o možnosti vysílání zaměstnance na pracovní cesty
- o konkurenční doložce
- o mzdě (přestože mzda je ve většině případů určená mzdovým výměrem, může být její výše určená přímo v pracovní smlouvě, to je pro zaměstnance většinou výhodnější).
Smlouvu můžete uzavřít buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Pracovní poměr na dobu určitou s vámi může zaměstnavatel sjednat maximálně na dobu 3 let a tato doba může být ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou opakována nejvýše dvakrát.
Více informací se dozvíte zde.
Na co bych si měl dát také pozor?
Modrá karta se vydává na dobu, na kterou byla uzavřená pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti, plus 3 měsíce, nejdéle však na dobu 2 let. Po skončení platnosti vaší modré karty, pokud si ji neprodloužíte, končí i váš zaměstnanecký poměr. Jak a kdy si modrou kartu prodloužit se dočtete na webu MV https://www.mvcr.cz/clanek/modra-karta.aspx?q=Y2hudW09OA%3d%3d.
Kromě toho vám může MV zrušit modrou kartu z důvodů § 46f zákona o pobytu cizinců. Ministerstvo vám v rozhodnutí, kterým zruší platnost modré karty, určí lhůtu k vycestování z území ČR a udělí vám výjezdní příkaz. V tomto případě musíte v určené lhůtě z území ČR vycestovat.
V průběhu platnosti modré karty můžete změnit pracovní pozici, zaměstnavatele, anebo můžete být zaměstnáni na další pracovní pozici nebo u dalšího zaměstnavatele. Jak v takovém případě postupovat se dozvíte na webu MV https://www.mvcr.cz/clanek/modra-karta.aspx?q=Y2hudW09Nw%3d%3d.