Právní základ pobytu, práva
Držitelé povolení k zaměstnání
Na základě platného povolení k zaměstnání a platného oprávnění k pobytu na území ČR můžete pracovat na pracovní pozici, pro kterou bylo vydané povolení k zaměstnání.
Co mám dělat, když jsem ztratil práci?
! S ukončením zaměstnání končí i platnost vašeho povolení k zaměstnání !
„Změnit“ zaměstnání je možné pouze v případě, že ještě v průběhu trvání původního pracovního poměru zažádáte o nové povolení k zaměstnání u nového zaměstnavatele a to vám bude uděleno do doby, než původní zaměstnání ukončíte. Pokud vám však úřad práce nestihne vydat nové povolení k zaměstnání v době, kdy jste u původního zaměstnavatele, platnost starého volení k zaměstnání zaniká, a tudíž po tuto dobu nemůžete v České republice legálně pracovat. Pokud je váš pobyt navázán na platné povolení k zaměstnání, také ten tímto skončí a vy musíte z České republiky odcestovat, jinak na jejím území budete pobývat nelegálně se všemi důsledky takového jednání.
Jak hledat nové zaměstnání?
Hledat vhodné zaměstnání můžete především v centrální evidenci volných míst pro cizince (https://www.mpsv.cz/web/cz/hledani-volnych-mist-2). Hledat můžete také inzeráty v tisku a na internetu (např. český server www.jobs.cz nebo pro anglicky mluvící uchazeče server www.monster.com) anebo přímo u zaměstnavatelů. Ti však, pokud vás chtějí zaměstnat, musí místo pro vás nahlásit do centrální evidence volných pracovních míst pro cizince.
Při hledání nové práce buďte opatrní! O rizicích trhu práce se dozvíte zde.
S hledáním nového zaměstnání vám může pomoci úřad práce, více zde.
Na co si dát pozor při uzavírání nové pracovní smlouvy nebo dohody?
Pokud se stanete řadovým zaměstnancem, je pro vás klíčovým dokumentem pracovní smlouva (nebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr – pro cizince s povolením k zaměstnání pouze dohoda o pracovní činnosti (DPČ), víc o dohodách zde). Tou uzavíráte pracovní poměr se svým budoucím zaměstnavatelem. Začátek pracovního poměru máte ve smlouvě nebo dohodě uvedený (den nástupu do práce).
Pracovní smlouva musí obsahovat:
- místo výkonu práce (obec a organizační jednotka nebo jinak určené místo)
- druh práce (funkce, činnost nebo profese)
- den nástupu do práce (nejčastěji konkrétní kalendářní den, může však být uvedené i jakýmkoliv jiným způsobem, z něhož je patrné, o který den jde)
- identifikační údaje a podpis zaměstnance a zaměstnavatele
Doporučuje se, aby pracovní smlouva obsahovala další ujednání, např. tyto:
- o době trvání pracovního poměru – doba určitá (smlouva je uzavřená do konkrétního termínu), nebo neurčitá (smlouva je uzavřená na neomezeně dlouhou dobu)
- o zkušební době
- o kratší nebo jinak upravené pracovní době
- o výkonu práce ve směnách
- o možnosti vysílání zaměstnance na pracovní cesty
- o konkurenční doložce
- o mzdě (přestože mzda je ve většině případů určená mzdovým výměrem, může být její výše určená přímo v pracovní smlouvě, to je pro zaměstnance většinou výhodnější).
Smlouvu můžete uzavřít buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Pracovní poměr na dobu určitou s vámi může zaměstnavatel sjednat maximálně na dobu 3 let a tato doba může být ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou opakována nejvýše dvakrát.
Více informací se dozvíte zde.
Na co bych si měl dát také pozor?
Platnost povolení k zaměstnání se vydává na dobu, na kterou byla uzavřena pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti, nejdéle však na 2 roky. Platnost povolení k zaměstnání vám může krajská pobočka úřadu práce na vaši žádost prodloužit, a to i opakovaně, vždy však nejdéle na dobu 2 let, když půjde o stejné pracovní místo. Údaje o době, na kterou je vydáváno povolení k zaměstnání a o jak dlouho ji lze prodloužit, se nevztahují na zvláštní případy – povolení k zaměstnání vydané na 3 měsíce a povolení k zaměstnání pro sezónní zaměstnance, o těchto případech se dozvíte na webových stránkách MPSV https://www.mpsv.cz/web/cz/postup-cizince.
Uplynutím platnosti vašeho povolení k zaměstnání končí i váš pracovní poměr. Povolení k zaměstnání si ale můžete (až na výjimky uvedené výše) prodloužit. Jak a kdy si můžete povolení k zaměstnání prodloužit, se dočtete na webu MPSV Povolení k zaměstnání (mpsv.cz).
Pokud chcete změnit zaměstnavatele, pracovní pozici anebo chcete být zaměstnáni na další pracovní pozici u současného nebo nového zaměstnavatele, musíte požádat o nové povolení k zaměstnání.
Důvody zániku platnosti povolení k zaměstnání a důvody odejmutí povolení k zaměstnání jsou uvedené na stránkách MPSV Povolení k zaměstnání (mpsv.cz).