Právní základ pobytu, práva

Právní základ pobytu, práva

Ostatní

Pokud nejste zaměstnaný na základě zaměstnanecké kartymodré karty, karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo povolení k zaměstnání, ani nejste občanem EU ani jeho rodinným příslušníkem, můžete být zaměstnaný na základě tzv. volného přístupu na pracovní trh v ČR, který mají určité kategorie cizinců vyjmenovaných v § 98 anebo §98a zákona o zaměstnanosti (úplný seznam najdete na webu MPSV https://www.mpsv.cz/web/cz/volny-vstup-na-trh-prace).

Pokud patříte k této kategorii cizinců, tak nepotřebujete k zaměstnání žádné úřední povolení a při výběru zaměstnání vás nic nelimituje.

Zajištěný volný přístup na pracovní trh v ČR však neznamená zajištění platného povolení k pobytu podle zákona o pobytu cizinců. Po celou dobu výkonu práce a pobytu v ČR musíte mít platné pracovní i pobytové oprávnění.

Jak se zachovat v případě ztráty zaměstnání?

Obraťte se nejlépe do tří pracovních dnů na úřad práce a informujte se, jestli máte nárok na zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Více zde.

Jak hledat nové zaměstnání?

Zaměstnání nabízejí zaměstnavatelé prostřednictvím inzerátů v tisku a na internetu (např. český server www.jobs.cz nebo pro anglicky mluvící uchazeče server www.monster.com), využít můžete agentur práce – buďte však opatrní! O rizicích trhu práce se dozvíte zde.

S hledáním nového zaměstnání vám může pomoci úřad práce, více zde.

Na co si dát pozor při uzavírání nové pracovní smlouvy nebo dohody?

Pokud se stanete řadovým zaměstnancem, je pro vás klíčovým dokumentem pracovní smlouva (nebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr – dohoda o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohoda o provedení práce (DPP), víc o dohodách zde). Tou uzavíráte pracovní poměr se svým budoucím zaměstnavatelem. Začátek pracovního poměru máte ve smlouvě nebo dohodě uvedený (den nástupu do práce).

Pracovní smlouva musí obsahovat:

  • místo výkonu práce (obec a organizační jednotka nebo jinak určené místo)
  • druh práce (funkce, činnost nebo profese)
  • den nástupu do práce (nejčastěji konkrétní kalendářní den, může však být uvedené i jakýmkoliv jiným způsobem, z něhož je patrné, o který den jde)
  • identifikační údaje a podpis zaměstnance a zaměstnavatele

Doporučuje se, aby pracovní smlouva obsahovala další ujednání, např. tyto:

Smlouvu můžete uzavřít buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Pracovní poměr na dobu určitou s vámi může zaměstnavatel sjednat maximálně na dobu 3 let a tato doba může být ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou opakována nejvýše dvakrát.

Více informací se dozvíte zde.

Chcete začít podnikat?

Podnikat můžete za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako český státní občan, a to jako fyzická osoba nebo jako člen obchodní společnosti. Podnikatelskou činnost upravuje většinou zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, až na činnosti, které jsou uvedeny v § 3 tohoto zákona.

Pro získání živnostenského oprávnění se obraťte na živnostenský úřad.

Informační materiál o podnikání na základě živnostenského oprávnění pro osoby, které mají trvalý pobyt mimo území ČR, naleznete na adrese http://www.mpo.cz/dokument83658.html (pouze v češtině).


Menu