Právní základ pobytu, práva
Občané třetích zemí s trvalým pobytem
Jako cizinec s trvalým pobytem na území ČR máte na trhu práce stejná práva a stejné povinnosti jako občané ČR, tj. máte v právních vztazích, které se týkají zaměstnanosti, stejné právní postavení jako kterýkoliv jiný občan ČR. Pro práci v ČR nepotřebujete žádné úřední povolení a při výběru zaměstnání vás nic nelimituje.
Máte mimo jiné právo na bezplatné služby úřadu práce (pomoc při hledání zaměstnání, rekvalifikace – více se dozvíte zde).
Zaměstnání nabízejí i inzeráty v tisku a na internetu, využít můžete agentur práce – buďte však opatrní! O rizicích trhu práce se dozvíte zde.
!!! Vždy se informujte o změnách a aktuálním stavu na webu MPSV https://www.mpsv.cz/zahranicni-zamestnanost (rámeček „Upozornění“) !!!
Jak se zachovat v případě ztráty zaměstnání?
Při ztrátě zaměstnání vám doporučujeme se zaregistrovat na úřadu práce, a to nejpozději do tří pracovních dnů od skončení zaměstnání požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je základním předpokladem pro poskytování podpory v nezaměstnanosti a navázání pojistných dob pro účely důchodového pojištění a zdravotního pojištění.
Při první návštěvě úřadu práce vyplníte žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti (pokud vám na podporu v nezaměstnanosti vznikl nárok). Vezměte si s sebou i doklad o skončení pracovního poměru, nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Pro účely vyplacení podpory v nezaměstnanosti budete potřebovat ještě zápočtový list od posledního zaměstnavatele a potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Pokud jste po odchodu z posledního zaměstnání dostali odstupné , doložíte i potvrzení zaměstnavatele o vyplacení odstupného. Podpora vám začne běžet až po uplynutí měsíců, které pokrývalo přiznané odstupné.
Jak hledat nové zaměstnání?
Zaměstnání nabízejí zaměstnavatelé prostřednictvím inzerátů v tisku a na internetu (např. český server www.jobs.cz nebo pro anglicky mluvící uchazeče server www.monster.com), využít můžete agentur práce – buďte však opatrní! O rizicích trhu práce se dozvíte zde.
S hledáním nového zaměstnání vám může pomoci úřad práce, více zde.
Na co si dát pozor při uzavírání nové pracovní smlouvy nebo dohody?
Pokud se stanete řadovým zaměstnancem, je pro vás klíčovým dokumentem pracovní smlouva (nebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr – dohoda o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohoda o provedení práce (DPP), víc o dohodách zde). Tou uzavíráte pracovní poměr se svým budoucím zaměstnavatelem. Začátek pracovního poměru máte ve smlouvě nebo dohodě uvedený (den nástupu do práce).
Pracovní smlouva musí obsahovat:
- místo výkonu práce (obec a organizační jednotka nebo jinak určené místo)
- druh práce (funkce, činnost nebo profese)
- den nástupu do práce (nejčastěji konkrétní kalendářní den, může však být uvedené i jakýmkoliv jiným způsobem, z něhož je patrné, o který den jde)
- identifikační údaje a podpis zaměstnance a zaměstnavatele
Doporučuje se, aby pracovní smlouva obsahovala další ujednání, např. tyto:
- o době trvání pracovního poměru – doba určitá (smlouva je uzavřená do konkrétního termínu), nebo neurčitá (smlouva je uzavřená na neomezeně dlouhou dobu)
- o zkušební době
- o kratší nebo jinak upravené pracovní době
- o výkonu práce ve směnách
- o možnosti vysílání zaměstnance na pracovní cesty
- o konkurenční doložce
- o mzdě (přestože mzda je ve většině případů určená mzdovým výměrem, může být její výše určená přímo v pracovní smlouvě, to je pro zaměstnance většinou výhodnější).
Smlouvu můžete uzavřít buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Pracovní poměr na dobu určitou s vámi může zaměstnavatel sjednat maximálně na dobu 3 let a tato doba může být ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou opakována nejvýše dvakrát.
Více informací se dozvíte zde.
Chcete začít podnikat?
Podnikat můžete za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako český státní občan, a to jako fyzická osoba nebo jako člen obchodní společnosti. Podnikatelskou činnost upravuje většinou zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, až na činnosti, které jsou uvedeny v § 3 tohoto zákona.
Pro získání živnostenského oprávnění se obraťte na živnostenský úřad.
Na co bych si měl dát také pozor?
Pokud máte v ČR trvalý pobyt, měl byste si hlavně hlídat platnost průkazu povolení k pobytu. Platnost průkazu povolení k pobytu je 10 let (5 let u cizince mladšího 15 let). Dobu platnosti průkazu o povolení k pobytu je možné o stejnou dobu prodloužit, a to na základě žádosti, kterou musíte podat na OAMP , pracovišti MV, a to ve lhůtě 90 dnů před skončením doby platnosti.