Informace o českém sociálním státu

Informace o českém sociálním státu

Nacházím se v těžké životní situaci, může mi stát pomoci? Systém sociálního zabezpečení a sociální dávky pro cizince

Systém sociálního zabezpečení má několik oblastí, v jejichž rámci mohou cizinci, kteří splní stanovené podmínky, dosáhnout na pomoc státu v podobě dávky, příspěvku či důchodu.

Dávky důchodového pojištění

Důchodové pojištění se vyplácí z příspěvků, které má zaměstnavatel za sebe i za Vás, tedy zaměstnance, povinnost odvádět státu. Více o platbách na důchodové pojištění se dozvíte v sekci Daně a další odvody, v oddílu Pojistné na sociální zabezpečení.

Z plateb důchodového pojištění jsou pak vypláceny následující dávky:

  • starobní důchod: peněžní příjem vyplácený po dosažení potřebné doby účasti na důchodovém pojištění a po dosažení příslušné věkové hranice; pro orientační výpočet výše starobního důchodu využijte (pouze v čj) kalkulačku na adrese https://www.mpsv.cz/web/cz/kalkulacky
  • invalidní důchod: peněžní příjem vyplacený, pokud z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesla pracovní schopnost jedince nejméně o 35 %. Ten musí mít současně splněnou stanovenou dobu účasti na důchodovém pojištění
  • vdovský/vdovecký důchod: peněžní příjem vyplácený po úmrtí manžela nebo manželky. Pro nárok na výplatu se zkoumá doba účasti zesnulého na důchodovém pojištění
  • sirotčí důchod: peněžní příjem vyplácený nezaopatřeným dětem po úmrtí jednoho nebo obou rodičů. Pro vznik nároku na jeho výplatu se zkoumá doba účasti rodičů na důchodové pojištění. Vyplácí se do doby, po kterou je dítě nezaopatřené

Podrobné informace o jednotlivých druzích dávek naleznete na webu ČSSZhttps://web.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/

Informace Vám také budou zdarma poskytnuty telefonicky na čísle +420 257 062 860 na infolince ČSSZ (https://web.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/) nebo v některé z NNO.

Dávky nemocenského pojištění

Nemocenské pojištění si musí povinně – prostřednictvím zaměstnavatele – platit všichni zaměstnanci, kteří splňují podmínky zveřejněné na webu MPSVhttps://www.mpsv.cz/web/cz/nemocenske-pojisteni#unp.

nemocenského pojištění jsou zaměstnancům poskytovány tyto dávky:

  • nemocenská: dávka vyplácená plátcům nemocenského pojištění při dočasné pracovní neschopnosti a potvrzené lékařem v případě nemoci, těhotenství, ošetřování člena rodiny. Maximální doba výplaty je 380 dní ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. U zaměstnanců je vyplácena až od 4. dne
  • ošetřovné: nahrazuje příjem zejména v případě ošetřování nemocného člena domácnosti. Je v běžných případech vypláceno max. 9 dnů, u osaměle žijícího zaměstnance 16 dnů
  • vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství: náleží zaměstnankyni, která byla z důvodu těhotenství, mateřství nebo kojení převedena na jinou práci a z tohoto důvodu dosahuje bez svého zavinění nižšího příjmu než před převedením
  • peněžitá pomoc v mateřství : nahrazuje příjem v souvislosti s těhotenstvím a péčí o novorozence. Nárok na ni závisí na délce platby nemocenského pojištění a příjmu matky před nástupem na mateřskou dovolenou. Běžná délka vyplácení je 28 týdnů

Pro orientační výpočet výše dávek nemocenského pojištění využijte (pouze v čj) kalkulačku na adrese https://www.mpsv.cz/web/cz/nemocenske-pojisteni

Podrobné informace o jednotlivých druzích dávek naleznete na webu ČSSZhttps://web.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/

Informace Vám také budou zdarma poskytnuty telefonicky na čísle +420 257 062 860 na infolince ČSSZ (https://web.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/) nebo v některé z NNO.

Podpora v rekvalifikaci

v sekci Poradenství a služby Úřadu práce.

Nepojistné sociální dávky

Pro přístup do dalších oblastí systému sociálního zabezpečení není potřeba platit si pojistné či státu jinak přispívat, nárok na dávky a příspěvky vzniká splněním specifických podmínek určených pro každou dávku zvlášť.

Pro následující oblasti Vám může pomoci se zorientovat (pouze v čj) a zjistit, zdali máte nárok na sociální dávku nebo příspěvek aplikace Sociální poradce.

Pro pomoc se obraťte na infolinku Úřadu práce. Informace Vám také poskytnou v některé z NNO.

Pomoc v hmotné nouzi 

Dávkami pomoci v hmotné nouzi jsou:

  • příspěvek na živobytí (dávka určená pro osoby s nedostatečným příjmem zejména na pokrytí základních potřeb  – jídlo, ošacení apod.)
  • doplatek na bydlení (dávka určená na částečné či úplné pokrytí nákladů na bydlení pro nízkopříjmové osoby zpravidla v situaci, kdy tato osoba nemá nárok na příspěvek na bydlení)
  • mimořádná okamžitá pomoc (jednorázová dávka poskytovaná při mimořádných událostech jako ztráta průkazu totožnosti, povodeň apod. pro osoby s nedostatečným příjmem)

Tyto dávky jsou vypláceny za splnění podmínek zveřejněných na webu MPSVhttps://www.mpsv.cz/web/cz/pomoc-v-hmotne-nouzi#ohn.

Při vyřizování náležitostí týkajících se pomoci v hmotné nouzi se obracejte na krajskou pobočku Úřadu práce ČR podle místa bydliště žadatele.

Státní sociální podpora

Dávkami státní sociální podpory jsou:

  • přídavek na dítě (dávka určená pro rodiny s nezaopatřenými dětmi a nízkým příjmem)
  • rodičovský příspěvek (dávka pro jednoho z rodičů, který se osobně, celodenně a řádně stará o dítě do maximálně 4 let věku. Délka čerpání dávky může být flexibilní (do 2–4 let věku dítěte), stejně tak její výše. Obvykle navazuje na čerpání peněžité pomoci v mateřství – viz Dávky nemocenského pojištění)
  • příspěvek na bydlení (dávka určená na částečné či úplné náklady na bydlení pro nízkopříjmové osoby)
  • porodné (jednorázový příspěvek pro nízkopříjmové rodiny při narození prvního nebo druhého živého dítěte anebo při převzetí do trvalé péče prvního nebo druhého dítěte do jednoho roku věku)
  • pohřebné (jednorázová dávka vyplácená tomu, kdo uspořádal pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo jeho rodiči)

Tyto dávky jsou vyplácené za splnění podmínek zveřejněných na webu MPSV: https://www.mpsv.cz/web/cz/statni-socialni-podpora#nd.

Při vyřizování dokumentů, které se týkají státní sociální podpory, se obracejte na krajskou pobočku úřadu práce podle místa bydliště osoby, která má na dávku nárok.

Dávky pro osoby se zdravotním postižením

Dávkami pro osoby se zdravotním postižením jsou:

  • příspěvek na mobilitu (dávka určená pro osoby starší 1 roku, které nezvládnou základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace, pravidelně se dopravují nebo jsou dopravované a nepobývají v sociálních či zdravotnických zařízeních)
  • příspěvek na zvláštní pomůcku (dávka určená k pořízení potřebného vybavení pro těžce postižené osoby, např. speciální vybavení počítače, nájezdová rampa, vodicí pes)

Tyto dávky jsou vyplácené za splnění podmínek zveřejněných na webu MPSV: https://www.mpsv.cz/web/cz/zdravotni-postizeni#dsp .

Při vyřizování dokumentů týkajících se dávek pro osoby se zdravotním postižením se obracejte na krajskou pobočku úřadu práce podle místa bydliště osoby, která má na dávku nárok. Využít můžete tyto formuláře: https://www.mpsv.cz/web/cz/formulare (pouze v češtině).

Příspěvek na péči

Je vyplácený osobám, které z důvodu svého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné osoby. Podle určeného stupně závislosti na pomoci jiné osoby se pak vypočte i výše peněžní dávky. Dávka se vyplácí každý měsíc po dobu trvání nepříznivého zdravotního stavu.

Podrobné informace získáte na webu MPSV: https://www.mpsv.cz/web/cz/zdravotni-postizeni#pp.

Pro pomoc se obraťte na infolinku Úřadu práce. Informace Vám také poskytnou v některé z NNO.

Žádost o příspěvek na péči podávejte na místně příslušném kontaktním pracovišti úřadu práce podle místa bydliště žadatele. Využít můžete následující formulář:
https://www.mpsv.cz/web/cz/formulare (pouze v češtině).


Menu