Právní základ pobytu, práva
Občané EU a jejich rodinní příslušníci
Jako občan některé ze zemí Evropské unie, Norska, Islandu, Lichtenštejnska či Švýcarska nebo rodinný příslušník takového občana (včetně občana ČR) nepotřebujete pro práci v ČR žádné úřední povolení a při výběru zaměstnání vás nic nelimituje.
Pro hledání vhodného zaměstnání můžete využít všechny možné zdroje, například hledání práce prostřednictvím agentur práce, inzerce v tisku nebo na internetu (např. český server www.jobs.cz nebo pro anglicky mluvící uchazeče server www.monster.com). Mimo to vám rovněž doporučujeme navštívit stránky evropské informační, poradenské a zprostředkovatelské sítě EURES na portálech www.eures.europa.eu (oficiální evropský portál EURES) a www.eures.cz (sekce EURES na internetovém portálu MPSV), na kterých najdete řadu důležitých informací, včetně možností hledat volná pracovní místa v rámci celé Evropské unie. (Více informací najdete zde).
Při hledání nového zaměstnání však buďte opatrní! O rizicích na trhu práce se dozvíte zde.
!!! Vždy se informujte o změnách a aktuálním stavu na webu MPSV https://www.mpsv.cz/zahranicni-zamestnanost (rámeček „Upozornění“) !!!
Na co si dát pozor při uzavírání pracovní smlouvy nebo dohody?
Pokud se stanete řadovým zaměstnancem, je pro vás klíčovým dokumentem pracovní smlouva (nebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr – dohoda o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohoda o provedení práce (DPP), víc o dohodách zde). Tou uzavíráte pracovní poměr se svým budoucím zaměstnavatelem. Začátek pracovního poměru máte ve smlouvě nebo dohodě uvedený (den nástupu do práce).
Pracovní smlouva musí obsahovat:
- místo výkonu práce (obec a organizační jednotka nebo jinak určené místo)
- druh práce (funkce, činnost nebo profese)
- den nástupu do práce (nejčastěji konkrétní kalendářní den, může však být uvedené i jakýmkoliv jiným způsobem, z něhož je patrné, o který den jde)
- identifikační údaje a podpis zaměstnance a zaměstnavatele
Doporučuje se, aby pracovní smlouva obsahovala další ujednání, např. tyto:
- o době trvání pracovního poměru – doba určitá (smlouva je uzavřená do konkrétního termínu), nebo neurčitá (smlouva je uzavřená na neomezeně dlouhou dobu)
- o zkušební době
- o kratší nebo jinak upravené pracovní době
- o výkonu práce ve směnách
- o možnosti vysílání zaměstnance na pracovní cesty
- o konkurenční doložce
- o mzdě (přestože mzda je ve většině případů určená mzdovým výměrem, může být její výše určená přímo v pracovní smlouvě, to je pro zaměstnance většinou výhodnější).
Smlouvu můžete uzavřít buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Pracovní poměr na dobu určitou s vámi může zaměstnavatel sjednat maximálně na dobu 3 let a tato doba může být ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou opakována nejvýše dvakrát.
Více informací k pracovněprávním vztahům se dozvíte zde.
Chcete začít podnikat?
Podnikat můžete za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako český státní občan.
Oprávnění provozovat živnost ohlašovací vzniká ohlášením u obecního živnostenského úřadu.
Pro zahraniční fyzické osoby (to jsou fyzické osoby, které nemají bydliště – trvalý pobyt – na území České republiky), které chtějí na území ČR podnikat podle živnostenského zákona, je určena informační brožura Ministerstva průmyslu a obchodu ke stažení na http://www.mpo.cz/dokument83658.html (pouze v češtině).