Záznam z 8. zasedání Rady vlády pro seniory a stárnutí populace konaného dne
16. prosince 2008 od 13.30 do 16.00 hod.
v budově Ministerstva práce a sociálních věcí, zasedací místnost „klub“
Přítomni: dle presenční listiny (79,62 kB)
Program:
- Informace o aktivitách k realizaci Národního programu přípravy na stárnutí na období let 2008 až 2012
- Výstupy a návrhy Ad hoc pracovní skupiny pro informační a komunikační technologie
- Situace v oblasti geriatrické a dlouhodobé péče
- Informace o stavu příprav aktivit v rámci českého předsednictví v Radě EU
- Různé
Před zasedáním se uskutečnila prezentace systému a projektu tísňové péče provozované sdružením Život 90. Prezentaci pro členy Rady uspořádal Život 90 za podpory partnerů projektu.
Jednání zahájil a řídil pan MUDr. Marián Hošek, náměstek ministra pro sociální služby, veřejnou správu a sociálně-právní ochranu a místopředseda Rady.
MUDr. Hošek představil program zasedání. Na návrh předsedkyně České gerontologické a geriatrické společností ČLS JEP a Ad hoc pracovní skupiny pro dlouhodobou péči MUDr. Ivy Holmerové, Ph.D. bylo na program zasedání zařazeno projednání situace v oblasti geriatrické a dlouhodobé péče. Rada následně schválila program zasedání.
Rada poté schválila zápis ze 7. zasedání Rady. K zápisu nebyly uplatněny žádné připomínky.
ad 1) Informace o aktivitách k realizaci Národního programu přípravy na stárnutí na období let 2008 až 2012
Tajemník Rady Mgr. Petr Wija, Ph.D. ve stručnosti seznámil přítomné s informacemi o realizaci aktivit jednotlivých resortů k plnění Národního programu přípravy na stárnutí na období let 2008 až 2012 (dále jen „Program“). O poskytnutí informace o způsobu a harmonogramu plnění Programu požádal odpovědné resorty místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí a předseda Rady RNDr. Petr Nečas.
Mgr. Wija mimo jiné zdůraznil, že Rada má hlavní odpovědnost za vyhodnocování a aktualizaci Programu, včetně za iniciaci konkrétních kroků k jeho realizaci. První informace o stavu plnění Programu bude Radě předložena v souladu s usnesením vlády č. 8 ze dne 9. ledna 2008 do 30. června 2009.
V souvislosti s poskytnutou informací RSDr. Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR, uvedl, že Program ukládá seniorským organizacím spolupracovat při realizaci Programu a požádal, aby seniorské organizace obdobně jako organizace osob se zdravotním postižením obdržely finanční dotaci na svou činnost. Tento návrh podpořil předseda občanského sdružení Život 90 Mgr. Jan Lorman a 1. místopředseda Rady seniorů ČR prof. Jan Solich. Dotační program Úřadu vlády by podle uvedených členů měl být rozšířen o seniorské organizace.
Závěr:
Rada vzala na vědomí informaci sekretariátu Rady o aktivitách resortů při realizaci Národního programu přípravy na stárnutí na období let 2008 až 2012.
ad 2) Výstupy a návrhy Ad hoc pracovní skupiny pro informační a komunikační technologie
Předseda Ad hoc pracovní skupiny pro informační a komunikační technologie Mgr. Lorman představil projekt rozvoje tísňové péče v České republice. Cílem projektu je transformace tísňové péče v komplexní portfolio služeb. Mgr. Lorman informoval Radu o předpokladech dostupnosti tísňové péče ve všech regionech České republiky a zdůraznil, že tísňová péče je efektivní a úsporná forma podpory nezávislého života seniorů v jejich přirozeném prostředí.
Rada přijala následující usnesení.
Rada vlády pro seniory a stárnutí populace
- schvaluje návrh projektu „Podpora rozvoje a implementace asistenčních technologií pro zdravé stárnutí (Ambient Assited Living for ageing well)“
- doporučuje vládě České republiky, aby uložila místopředsedovi vlády a ministru práce a sociálních věcí, ministru zdravotnictví a ministru vnitra, aby zpracovali a předložili vládě návrh koncepce rozvoje služeb asistovaného života
- doporučuje vládě České republiky, aby zvážila podporu rozvoji informačních a komunikačních technologií pro zdravé stárnutí a uložila ministru práce a sociálních věcí /ministru vnitra
- zapojit Českou republiku do programů rozvoje služeb asistovaného života (Ambient Assited Living ) Evropské komise, především AAL 169 a vytvořit podmínky pro efektivní využití evropských fondů pro zmíněný účel;
- podpořit praktickou realizaci služeb asistovaného života, tísňové péče, vytvoření digitální datové sítě a potřebnou nabídku koncových prvků „inteligentního domova“ (smart homes) vhodných pro užití staršími a zdravotně postiženými lidmi
- ke splnění tohoto úkolu alokovat potřebné zdroje, připravit a vyhlásit výběrové řízení
- doporučuje vládě České republiky, aby uložila Radě vlády pro informační společnost věnovat stálou pozornost segmentu asistenčních technologií pro zdravé stárnutí a život se závažným zdravotním postižením a zejména připravit návrhy opatření k
- zmírnění bariér, bránících rozvoji a zavádění tohoto segmentu v ČR
- vytvoření pobídek pro rychlejší výzkum, vývoj a zavádění inovativních technologií do praxe
- podpoře součinnosti veřejného a soukromého sektoru pro rozvoj těchto technologií a provázanosti řešení
- veřejné kampani podporující zavádění tohoto segmentu do praxe
- doporučuje ministru průmyslu a obchodu vytvořit program podpory technologického rozvoje služeb asistovaného života
- doporučuje vládě, aby uložila Radě vlády pro seniory a stárnutí populace věnovat stálou pozornost segmentu ICT pro zdravé stárnutí, zejména připravit návrhy opatření k dodržení etických a legislativních principů, důstojnosti a zabránění zneužívání technologií proti starším a zdravotně postiženým uživatelům
- žádá předsedu Rady, aby v souladu s článkem 2 odst. 2 písm. a) a článkem 4 odst. 3 písm. c) Statutu Rady toto usnesení předložil vládě.
Závěr:
Rada přijala usnesení (viz níže) a pověřila sekretariát Rady, aby v součinnosti s Ad hoc pracovní skupinou pro informační a komunikační technologie zajistil zpracování a předání doporučení Rady vládě (z přítomných 17 osob bylo oprávněno hlasovat 15 osob; usnesení bylo přijato v poměru 15 – ANO/ 0 – NE/ 0 – Z).
ad 3) Situace v oblasti geriatrické a dlouhodobé péče
Předsedkyně Ad hoc pracovní skupiny pro dlouhodobou péči MUDr. Iva Holmerová, Ph.D. informovala Radu o situaci v oblasti geriatrické a dlouhodobé péče. MUDr. Holmerová současně prezentovala stanovisko České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP k této situaci.
Rada přijala následující usnesení.
Rada vlády pro seniory a stárnutí populace
- doporučuje vládě, aby uložila ministru zdravotnictví zařadit do vyhlášky o vzdělávání lékařů:
- gerontologii jako specializační (atestační obor)
- praktickou geriatrii jako certifikovaný kurz pro lékaře pracující v geriatrické následné a dlouhodobé péči.
- vítá skutečnost, že VZP uskutečnila neohlášené kontroly LDN. Doporučuje, aby stejná metodika kontrol byla aplikována na další segmenty péče poskytující zdravotní péči převážně seniorům, zejména na gerontopsychiatrická oddělení psychiatrických léčeben a interní oddělení s delší průměrnou dobou pobytu.
Zdůvodnění: Odborné společnosti jsou známy četné stížnosti a poznatky o nedostatečné kvalitě péče o seniory ve výše uvedených segmentech péče. - doporučuje řediteli Všeobecné zdravotní pojišťovny, aby zajistil společně s odbornými společnostmi (ČGGS, ČALS) implementaci systému kvality následné a dlouhodobé péče, a to s pilotním využitím již dostupných materiálů (Standardy gerontologických pracovišť, Strategie P-PA-IA) a s rozpracováním dalších.
Zdůvodnění: Odborné společnosti připravily podklady pro sledování kvality některých typů následné a dlouhodobé. Tyto podklady je možné využít v implementaci systému kvality v následné a dlouhodobé péči a na základě těchto pilotních zkušeností je možné vytvořit komplexní systém sledování kvality péče. - vyzývá vládu, aby bez dalšího prodlení a s adekvátní alokací prostředků řešila situaci ve zdravotní následné péči a v dlouhodobé zdravotně sociální péči.
Zdůvodnění: zkušenosti z terénu i ze setkání s pracovníky následné péče stejně tak jako stále pokračující mediální kauzy upozorňují na současnou kritickou situaci v tzv. následné zdravotní péči. V současné době je tento segment péče již prakticky v kolapsu, chybí tu odborný personál a úroveň služeb přímo ohrožuje zdraví pacientů, kvalitu života a lidskou důstojnost pacientů. - žádá příslušné resorty (MZ, MPSV), aby implementovaly koncepci geriatrie a dlouhodobé péče ve smyslu koncepce oboru geriatrie a zásad dlouhodobé péče schválených na minulém zasedání Rady.
Zdůvodnění: Zásady geriatrické péče a péče dlouhodobé jsou známy a byly opakovaně schváleny jak Radou tak resortními ministerstvy. Je třeba je nyní zapracovat do příslušných legislativních norem a dalších předpisů. - žádá vládu, aby MŠMT a Rada vlády pro výzkum a vývoj předložily vládě přehled o alokaci prostředků do výzkumu Alzheimerovy choroby a do problematiky stárnutí ve srovnání s ostatními obdobně významnými zdravotními problémy.
Zdůvodnění: Z hlediska parametru DALY je v současné době je Alzheimerova choroba významnější (zejména u žen) než kardiovaskulární a onkologická onemocnění. Alokace prostředků na výzkum však tomuto významu neodpovídá.
Závěr:
Rada pověřila sekretariát Rady, aby zajistil předání usnesení a doporučení Rady vládě (z přítomných 17 osob bylo oprávněno hlasovat 15 osob. Usnesení bylo přijato v poměru 15 – ANO/ 0 – NE/ 0 – Z).
ad 4) Informace o stavu příprav aktivit v rámci českého předsednictví v Radě EU
Vedoucí sekretariátu Rady JUDr. Štefan Čulík seznámil členy Rady s vybranými akcemi českého předsednictví Radě EU. Informoval o konferencích v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí a jejich prioritách z hlediska problematiky seniorů. Mezi aktivitami v gesci MPSV uvedl mimo jiné konferenci na téma „Sociální služby - nástroj mobilizace pracovní síly a posílení sociální soudržnosti“ (Praha 22. - 23.4.2009) a 17. Evropskou konferenci o sociálních službách, kterou pořádá European Social Network (Praha, 22. – 24. červen 2009).
Mgr. Lorman doplnil informaci o konferenci v gesci ministryně pro lidská práva na téma ochrana důstojnosti a ohroženosti starších lidí (Praha 25. - 26.05.2009).
Závěr:
Rada vzala na vědomí informace o aktivitách v rámci českého předsednictví v Radě EU.
ad 5) Různé
MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., místopředseda Gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP, navrhl, aby se Rada zaměřila na vybrané priority Programu a formulovala strategii jejich řešení. Zdůraznil roli obcí a potřebu zařazení komunitní a dlouhodobé péče do agendy veřejné správy obcí.
Mgr. Lorman vystoupil k situaci v sociálních službách. Uvedl, že ve státním rozpočtu na rok 2009, který schválila Poslanecká sněmovna, chybí 2 mld. Kč na dotace pro poskytovatele sociálních služeb a hrozí krach mnoha poskytovatelů. Dále konstatoval, že návrh novely zákona o sociálních službách počítá se snížením výše příspěvku na péči v I. stupni (lehká závislost) ze 2 000 Kč na 800 Kč. Příjemci I. stupně příspěvku na péči z 80% starší lidé a klient s příspěvkem na péči v I. stupni závislosti využívá pečovatelskou službu a tísňovou péči, k jejichž úhradě potřebuje v průměru 1 500 Kč. Příspěvek v prvním stupni by proto měl zůstat minimálně v této výši.
MUDr. Hošek v této souvislosti poznamenal, že novela zákona o sociálních službách je navrhována mimo jiné v důsledku nárůstu výdaju na sociální služby. Navrh novely obsahuje také zvýšení příspěvku na péči ve 4. stupni, což je správný princip. Průměrné výdaje příjemců na sociální služby u osob s příspěvkem na péči v I. stupni činí asi 400,- Kč. Návrh je projednáván v Poslanecké sněmovně a může se ještě změnit.
Rada přijala následující usnesení (z přítomných 17 osob bylo oprávněno hlasovat 15 osob. Usnesení bylo přijato v poměru 14 – ANO/ 0 – NE/ 1 – Z):
Rada vlády pro seniory a stárnutí populace vyzývá vládu, aby se uvedenou situací vážně zabývala a našla co nejrychlejší způsob řešení nedostatku finančních prostředků v sociálních službách.
Zapsal: Mgr. Petr Wija, Ph.D.
Za správnost: JUDr. Štefan Čulík
Schválil: MUDr. Marián Hošek, místopředseda Rady