Péče a služby
Služby podporující neformální pečující souvisí s pojmem sdílená péče, tzn. zajištění péče tak, aby na pečování nebyl neformální pečující sám. Na péči se může podílet v rámci rodiny nebo s dalšími blízkými osobami a současně využít sociálních a zdravotních služeb. Základní rozdíl mezi těmito službami je zdroj jejich veřejného financování a samozřejmě podpora a péče, kterou poskytují. K hrazení sociálních služeb je určen příspěvek na péči (viz péče a finance).
Potřebujete poradit, jaké služby
Pokud potřebujete poradit, jak na péči či jak pokračovat v péči, vyhledejte si kontakt na sociálního pracovníka na nejbližším městském úřadu, kde je odbor sociálních služeb (jsou to obce s rozšířenou působností, což jsou většinou bývalá okresní města), anebo se podívejte na poradny pro neformálně pečující ve vašem kraji na viz mapa podpory pečujícím. Informace můžete získat v rámci občanské poradny, ale řada krajů nabízí poradenství specializované na neformální péči.
Celorepublikově působí poradna Pečuj doma telefonicky i online na Poradna (pecujdoma.cz).
Potřebujete pomoc o osobu blízkou v domácím prostředí?
V domácím prostředí jsou poskytovány terénní sociální a zdravotní služby. Terénní znamená, že pracovníci docházejí za osobami, které potřebují podporu a péči, do jejich domova.
Pomoc doma v rozsahu několika hodin
Terénní pečovatelská služba (TPS) - je sociální služba poskytovaná osobám se sníženou soběstačností z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. Služba je poskytována v předem domluveném čase v domácím prostředí, týká se pomoci se sebeobsluhou, hygienou, nákupem, se stravováním, doprovodem na úřad či k lékaři.
TPS je poskytována za úhradu dle hodin poskytovaných měsíčně. U registrovaných služeb je maximální cena stanovena vyhláškou. V případě, že využívá vás blízký TPS, měl by pobírat příspěvek na péči z důvodu snížené soběstačnosti (viz péče a finance).
Péče vyžadující trvalou přítomnost
Osobní asistence - je sociální služba poskytovaná osobám se sníženou soběstačností z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. Často se jedná o celodenní potřebu podpory a péče tam, kde nestačí terénní pečovatelská služba. Služba se poskytuje bez časového omezení, v přirozeném (domácím) prostředí klienta. Je opět poskytována za úhradu. K hrazení této služby je určen příspěvek na péči.
Podpora rozvoje a výchovy dětí se zdravotním znevýhodněním
Raná péče - je sociální služba, kromě terénní může být poskytována i ambulantně. Je určena rodičům a dítěti/dětem od narození do 7 let, které jsou zdravotně znevýhodněné nebo je jejich vývoj ohrožen z důvodu nepříznivého zdravotního stavu.
Zdravotní péče v domácím prostředí
Domácí zdravotní péče - je zdravotní služba hrazená ze zdravotního pojištění poskytovaná agenturami domácí péče, někdy také pod názvem home care. K jejímu získání je třeba předepsání ošetřujícího/praktického lékaře. Poskytuje pouze zdravotní úkony jako je podávání léků, rehabilitace, zdravotní ošetření a další zdravotní úkony.
Potřebujete pomoc s péči přes den mimo domov?
Služby, které přes den probíhají mimo domov, se nazývají ambulantní.
Zajištění péče mimo domov denně (obvykle v pracovní dny) nebo několik dní/den v týdnu je možné v denním nebo týdenním stacionáři, někdy s označuje jako denní centrum.
Denní stacionář - je sociální služba poskytovaná ambulantně osobám, které vyžadují pomoc jiné fyzické osoby kvůli snížené soběstačností z důvodu věku, zdravotního postižení nebo chronického duševního postižení. Klient této sociální služby by měl pobírat příspěvek na péči. Tato sociální služba je hrazená, maximální výše hodinové sazby je u registrovaných služeb stanovena vyhláškou.
Týdenní stacionář - poskytuje časově vymezenou pobytovou sociální službu osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, zdravotního postižení nebo osobám s chronickým duševním onemocněním, kteří potřebují pravidelnou pomoc druhé osoby. Je poskytován za úhradu. Příjemce této služby by měl pobírat příspěvek na péči.
Podpora při pobytu v domácím prostředí - monitoring
Tísňová péče - je terénní sociální služba, která poskytuje nepřetržitou hlasovou nebo elektronickou komunikaci osobám vystaveným vysokému riziku ohrožení zdraví, nebo v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu nebo schopností. Mezi jeden ze způsobů zajištění tísňové péče patří SOS tlačítka - SOS tlačítka fungují k rychlému přivolání pomoci. Využití mají nejvíce u seniorů nebo u osob se sníženou mobilitou, které vyžadují zvýšenou podporu. Podobně fungují hodinky a také čidla zajišťující monitoring pohybu/absenci pohybu v domácím prostředí. Služby využívající monitorovací technologie prodlužují možnost setrvání v přirozeném (domácím) prostředí.
Zajištění služby se věnuje řada poskytovatelů sociálních služeb na území ČR.
Potřebujete si odpočinout od péče
K odpočinku pečující osoby, ať z důvodu dovolené nebo např. stěhování, anebo při zajištění péče při onemocnění pečujícího (např. plánovaná léčba), slouží odlehčovací služby. V seznamu sociálních služeb nebo ve spolupráci se sociálním pracovníkem na městském úřadu na odboru sociálních věcí můžete vyhledat odlehčovací služby v blízkosti místa bydliště.
Cílem odlehčovací služby je poskytnout odlehčit při péči pečujícím osobám a umožnit jim déletrvající odpočinek. Služba je poskytována za úhradu.
Pobytové služby mimo domov, krátkodobé i trvalé
Domovy pro seniory - poskytují pobytové sociální služby stárnoucím osobám se sníženou soběstačností, které potřebují pravidelnou pomoc druhé osoby. Pobyt je poskytován za úhradu.
Domovy se zvláštním režimem - poskytují pobytové sociální služby osobám se sníženou soběstačností z důvodu chronického duševního onemocnění, demencí nebo z důvodu závislosti na návykových látkách, které z důvodu těchto onemocnění vyžadují pravidelnou pomoc druhé osoby. Režim v zařízení je přizpůsobený specifickým potřebám těchto osob. Pobyt je poskytován za úhradu.
Domov pro osoby se zdravotním postižením - poskytují pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pomoc druhé fyzické osoby. Pobyt je poskytován za úhradu.
Chráněné bydlení - je pobytová sociální služba, které je poskytována osobám se sníženou soběstačností z důvodu zdravotního postižení nebo chronického onemocnění včetně duševního, jejichž situace vyžaduje pomoc další fyzické osoby. Chráněné bydlení má formu skupinového nebo individuálního bydlení. Je poskytováno za úhradu.
Pro informace o těchto službách v místě vašeho bydliště se obraťte na sociálního pracovníka městského úřadu nejbližší obce s rozšířenou působností, nebo vyhledejte na webových stránkách obce adresář sociálních služeb anebo se obraťte na poradnu pro pečující (viz mapa podpory pečujících).
Potřebujete půjčit nějakou pomůcku na péči nebo polohovací postel.
V případě, že rychle potřebujete pomůcku pro péči (nazývají se kompenzační pomůcky), můžete si ji nejprve půjčit a také ozkoušet. Zejména pokud ji potřebujete na kratší dobu anebo náhle. Vyhledejte půjčovnu kompenzačních pomůcek ve Vašem okolí.
Pokud potřebujete kompenzační pomůcku dlouhodobě (chodítko, polohovací postel, aj.), pak výběr kompenzační pomůcky konzultujte s lékařem (praktickým nebo odborným), který může i vypsat poukaz na pomůcky, které mohou být částečně nebo plně hrazeny ze zdravotního pojištění.
Zdravotní péče, když již není možné léčit.
Paliativní péče je zdravotní péče poskytována osobám nevyléčitelně nemocným v závěru života. Jejímž účelem je zmírnit utrpení, bolest a zachovat kvalitu života pacienta. Může být poskytována ve zdravotním zařízení, nemocnici nebo v hospici, anebo v domácím prostředí pacienta prostřednictvím terénní paliativní péče.