PŘEHLEDNĚ: Změny týkající se „dohodářů“

PŘEHLEDNĚ: Změny týkající se „dohodářů“

V poslední době vstoupila v platnost řada změn, které se týkají zaměstnanců pracujících na tzv. dohody, tedy DPP či DPČ.

Hlavním cílem některých novinek je například to, aby se dohody bez pojistné ochrany zaměstnanců nevyužívaly jako jediný nebo rozhodující zdroj příjmu. To přinese mimo jiné lepší sociální situaci nízkopříjmových zaměstnanců a výrazně zvýší ochranu „dohodářů“ obecně, zároveň ale také sníží objem mzdového plnění z dohod bez placení pojistného.

Aby bylo pro zaměstnance i zaměstnavatele snazší se ve všech změnách zorientovat, přináší MPSV přehled, který popisuje to nepodstatnější, co již platí a co se bude měnit v budoucnu.

ilustrační obrázek

Platit odvody z DPP má své výhody

  • Pokud je u DPP dosažen limit příjmů, získává zaměstnanec měsíc pojištění. Doba pojištění je přitom zcela zásadní pro získání nároku na starobní důchod.
  • Při dosažení vyššího limitu v režimu oznámené dohody (odměna např. 13 tisíc Kč) zaplatí zaměstnanec v daném měsíci sociální pojistné ve výši 923 Kč a získá tím měsíc pojištění.
  • Při dosažení nižšího limitu bez režimu oznámené dohody (odměna např. 6 tisíc Kč) zaměstnanec zaplatí sociální pojistné pouze ve výši 426 Kč a získá tím měsíc pojištění.
  • Pro srovnání: pokud by chtěl získat dobu pojištění student dobrovolným připojištěním, tak platba za 1 měsíc v roce 2024 činí 3 078 Kč.

Co je platné od 1. 10. 2023 (resp. 1. 1. 2024)?

Co je platné od 1. 7. 2024?

Další plánované změny (zaváděné od 1. 1. 2025 nebo ve flexibilní novele zákoníku práce)

Modelové situace (změny plateb odvodů na sociální a zdravotní pojištění u DPP platné od 1. 1. 2025)

Nové limity 11 000 a 4 500 Kč uvedené v příkladech jsou pouze orientační. Definitivní částky budou známé až na podzim. Pro potřeby příkladů jsou tedy použity pravděpodobné hodnoty.

Menu