Inovativní projekt sousedských dětských skupin

Logo Sousedské dětské skupiny Logo EU

SYSTÉMOVÁ ZMĚNA V OBLASTI SLADĚNÍ RODINNÉHO A PRACOVNÍHO ŽIVOTA PROSTŘEDNICTVÍM INOVATIVNÍHO KONCEPTU SOUSEDSKÝCH DĚTSKÝCH SKUPIN

Inovativní projekt sousedských dětských skupin reaguje na nedostatečnou kapacitu dostupných služeb péče o předškolní děti v ČR.

Rodiče se již dlouhodobě potýkají s problémem nedostatečné nabídky kvalitních, místně a finančně dostupných služeb péče o děti v předškolním věku, což vede k obtížnému sladění pracovního a rodinného života a jako důsledek ztěžuje jejich zpětné zapojení na trh práce. Z těchto důvodů se projekt bude snažit zjistit, jaké potřeby mají rodiče a pečující osoby a jakým případným bariérám při slaďování čelí.

Projekt se inspiruje zahraniční praxí sousedských dětských skupin, které můžeme najít například v Německu či Rakousku (Tagesmutter/Tagesvater).

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu zákona o dětských skupinách, která obsahuje i nový typ dětské skupiny – sousedská dětská skupina. Na základě již funkčního modelu v zahraničí chce ministerstvo prostřednictvím inovativního projektu vyzkoušet a otestovat, jestli i v ČR bude o tuto novou službu zájem, a zda se jedná o efektivní nástroj.

Projekt přináší i určité změny. Pro rodiče s předškolními dětmi představuje novou možnost přívětivé služby ve skupině s rodinným prostředím a umožňuje sladění rodinného a pracovního života. MPSV, v úzké spolupráci s krajem Vysočina a Úřadem práce ČR, si bude moci ověřit v praxi nastavení koordinace a zapojení do podpory sousedských dětských skupin a získá tím cenné informace o potřebách rodičů či pečujících. MPSV tak bude mít možnost na základě získaných dat připravovat potřebné legislativní změny, včetně nastavení financování.

Hlavním cílem projektu, jehož výhradním partnerem je kraj Vysočina, je pilotování nové služby péče o děti tzv. sousedské dětské skupiny.

Aktivity projektu:

Projekt sousedských dětských skupin zahrnuje čtyři klíčové aktivity, jejichž cílem je vytvořit udržitelný a efektivní model sousedských dětských skupin:

  • Vývoj a úprava řešení - Příprava legislativních změn a vytvoření metodik pro kontrolu a podporu sousedských dětských skupin.
  • Pilotování a ověřování modelu - Testování modelu sousedských dětských skupin v rámci pilotáže a adaptace s pečujícími, rodiči a dětmi.
  • Spolupráce a spolutvorba řešení s aktéry - Úzká spolupráce s Úřadem práce, krajskými úřady a pečujícími pro zajištění podpory a kvality.
  • Evaluace - Průběžné vyhodnocování všech fází projektu, zpětná vazba od pečujících a rodičů, a příprava na další fáze projektu.

Co je za námi

Projekt sousedských dětských skupin již prošel intenzivní přípravnou fází, která zahrnovala rozhovory se zapojenými aktéry (pečujícími osobami, rodiči, zástupci Úřadu práce ČR a krajů). Během této fáze byla vytvořena první verze metodik pro pečující osoby a úředníky, která budou sloužit jako metodická podpora pro budoucí implementaci sousedských dětských skupin.

Projekt se dále posunul do fáze onboardingu, kde pečující absolvovali administrativní procesy spojené se zřizováním sousedských dětských skupin. 

Kromě toho se v této fázi zaměřovali na vzdělávání pečujících osob a jejich přípravu na poskytování péče.

Kde jsme teď

  • Projekt se momentálně nachází ve v první fázi pilotáže (tzv. onboarding). Zde musíme zdůraznit, že v rámci pilotáže projektu nedochází ke přímému testování sousedských dětských skupin, jak je navrhováno v novele zákona o dětských skupinách, ale jedná se o výzkumnou činnost, při které testujeme modely péče o děti v předškolním věku na základě novelou o dětských skupinách definovaném rámci.  

Co nás čeká

  • Adaptační fáze bude pokračovat do října 2024. V této fázi bude důležité monitorovat zpětnou vazbu od rodičů, dětí a pečujících osob, a vyhodnocovat, jakým způsobem se daří jednotlivé rodiny začlenit do sousedských dětských skupin. Plánována jsou další terénní setkání a návštěvy pečujících osob, aby byla zajištěna kontinuita podpory.
  • V dalších měsících nás čeká závěrečné vyhodnocení pilotní fáze, které přinese cenné poznatky pro finální úpravy metodik, návrhy legislativních změn a systémové podpory sousedských dětských skupin. Na základě těchto výsledků bude možné připravit finální implementaci tohoto inovativního řešení služby péče o děti v České republice.

Projekt Systémová změna v oblasti sladění rodinného a pracovního života prostřednictvím inovativního konceptu sousedských dětských skupin je spolufinancován Evropskou unií.

Poslední aktualizace: 18. 9. 2024