Krizové ošetřovné - archiv

Jak vyplnit žádost o krizové ošetřovné Vám vysvětlí i naše video.


Kalkulačka krizového ošetřovného od 1. 1. do 28. 2. 2021 je ke stažení ZDE (24,28 kB)
Kalkulačka krizového ošetřovného pro rok 2020 je ke stažení ZDE (25,77 kB)

Vystavování příslušných tiskopisů pro uplatnění nároku na ošetřovné

V případě, že orgán ochrany veřejného zdraví (příslušná hygienická stanice) nařídí školskému zařízení (příp. jen některé třídě) karanténu, formulář Žádost o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školského / dětského zařízení (školy) potvrzuje příslušné školské zařízení. O potřebě ošetřování či péče o nemocné dítě rozhoduje ošetřující lékař osoby, u které je dána potřeba ošetřování nebo péče, při nařízení karantény jednomu dítěti rozhoduje orgán veřejného zdraví a to vystavením Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče) pro nemoc nebo nařízení karantény.

Ošetřovné po zahájení nového školního roku se standardně řídí zákonem o nemocenském pojištění

Dnem 30. 6. 2021 skončila platnost zákona č. 438/2020 Sb., o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a o změně zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů a od 1. 7. 2021 se tak nárok na ošetřovné posuzuje podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Pro rodiče dětí však s počátkem školního roku opětovně vyvstaly otázky, jak to bude s nárokem na ošetřovné v případě výskytu onemocnění covid-19 ve škole, případně při nařízení karantény dítěti či uzavření školského zařízení.

Podobnější aktuální informace o podmínkách pro čerpání ošetřovného, jeho výše a délky poskytování, včetně informací o vystavování příslušných tiskopisů pro uplatnění nároku na ošetřovné můžete průběžně sledovat na stránkách České správy sociálního zabezpečení ZDE

Aktuální informace o ošetřovném pro rodiče od 1. července 2021

Dnem 30. 6. 2021 končí platnost zákona č. 438/2020 Sb., o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a o změně zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů a s tím souvisí i ukončení poskytování ošetřovného podle tohoto zákona. Žádosti o krizové ošetřovné budou přijímány a dávky vyplaceny jen za dny do 30. 6. 2021.

Od 1. 7. 2021 se tak nárok na ošetřovné posuzuje pouze podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Podrobnější informace naleznete ZDE.

S blížícím se koncem školního roku upozorňujeme rodiče, že pokud ředitelé škol vyhlásí ředitelské volno, nárok na ošetřovné nevzniká.

Aktuální informace pro rodiče: Ošetřovné od 24. 5. 2021

Podle aktuálního mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví č. j.: MZDR 14600/2021-11/MIN/KAN ze dne 19. 5. 2021 s účinností od 24. 5. 2021 do odvolání jsou otevřeny školy, mateřské školy a další dětská zařízení.

S účinností od 3. května 2021 podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví č. j.: MZDR 14592/2021 -8/MIN/KAN platí, že v případě, že dítě, žák nebo student se středním nebo těžkým mentálním postižením, souběžným postižením více vadami nebo s poruchami autistického spektra nemůže ze zdravotních důvodů podstoupit preventivní antigenní test a doloží tuto skutečnost potvrzením vydaným poskytovatelem zdravotních služeb, považuje se za dítě, žáka nebo studenta, jehož škola nebo školské zařízení, které navštěvuje, jsou uzavřeny z důvodu mimořádného opatření při epidemii. Na tyto děti je nárok na ošetřovné z důvodu uzavření školy nebo školského zařízení.

Nárok na ošetřovné z důvodu omezení provozu škol, školských zařízení a mateřských škol se posuzuje podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a podle zákona č. 438/2020 Sb., o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii.

Podrobnější Informace, jak podat žádost o krizové ošetřovné po ukončení péče naleznete ZDE.

Podrobnější informace, jak žádat o ošetřovné v případě pozitivního antigenního testu ve škole naleznete ZDE.

 

Nejčastěji kladené dotazy k ošetřovnému

1. V průběhu dubna by se měly vracet děti z 1. stupně rotačně do škol. Jak je to s ošetřovným? Je nárok vždy za ten týden distanční výuky a týden normálně budu pracovat?

Pokud se týká nároku na ošetřovné při rotační výuce, nárok na výplatu ošetřovného není ve dnech, kdy je výuka ve škole umožněna, ale i nadále trvá ve dnech, kdy je nařízena distanční výuka. Zaměstnanec na žádosti o ošetřovné uvede dny distanční výuky jako dny péče, pokud o dítě skutečně pečoval. Dny, kdy dítě mělo umožněnu prezenční výuku, rodiče nemohou označovat jako dny péče. Za tyto dny výplata ošetřovného nenáleží.

2. Dobrý den, mám dítě v první a ve třetí třídě. Když budou mít rotační výuku každé jiný týden, jak to bude s ošetřovným? Musím mít dvě žádosti, na každé dítě jednu?

Jestliže rodiče mají dvě děti, přičemž každé z nich bude mít nařízenu distanční výuku jiné dny (týdny), v případě, že rodiče budou čerpat ošetřovné na obě děti, musí žádat o ošetřovné na každé dítě samostatnou žádostí.

Zaměstnanec na každé ze žádostí o ošetřovné uvede identifikační údaje dítěte a ty dny distanční výuky dítěte jako dny péče, kdy o dítě skutečně pečoval. Dny, kdy dítě mělo umožněnu prezenční výuku ve škole, rodiče nemohou označovat jako dny péče a ošetřovné za tyto dny na dané dítě čerpat nelze.

Tento postup platí, i když si nárok na ošetřovné uplatňuje pouze jeden z rodičů.

3. Chci se zeptat, jak to bude s ošetřovným na dítě, které za normálních podmínek navštěvuje MŠ, když se od pondělí otevírá školka pro předškoláky a má být umožněno vzdělávání dětí rodičů z IZS. Když do školky dítě rodič z IZS nedá, má nadále nárok na ošetřovné nebo mu nárok zaniká? Podotýkám, že dítě není předškolák.

Podle Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 6. 4. 2021 se omezuje provoz škol a školských zařízení tak, že se se zakazuje osobní přítomnost dětí na předškolním vzdělávání v mateřské škole, s výjimkou:

  1. dětí, které plní povinné předškolní vzdělávání s tím, že mohou být vzdělávány pouze v neměnných skupinách nejvýše 15 dětí,
  2. mateřských škol a tříd zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona (tj. pro děti, žáky a studenty s mentálním, tělesným, zrakovým nebo sluchovým postižením, závažnými vadami řeči, závažnými vývojovými poruchami učení, závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem) a
  3. mateřské školy při zdravotnickém zařízení.

Nicméně umožňuje se osobní přítomnost na vzdělávání v mateřské škole dětem, jejichž zákonní zástupci jsou:

a) zdravotničtí pracovníci poskytovatelů zdravotních služeb,

b) pedagogickými pracovníky, kteří zajišťují prezenční vzdělávání v mateřské škole, základní škole, školní družině, školním klubu, v oborech vzdělání Praktická škola jednoletá nebo Praktická škola dvouletá, nebo

c) pedagogickými pracovníky školských zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy,

d) zaměstnanci bezpečnostních sborů,

e) příslušníci ozbrojených sil,

f) zaměstnanci orgánů ochrany veřejného zdraví,

g) zaměstnanci uvedení v § 115 odst. 1 a další zaměstnanci v sociálních službách podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů,

h) zaměstnanci Úřadu práce České republiky,

i) zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení a okresních správ sociálního zabezpečení,

j) zaměstnanci Finanční správy České republiky.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud mateřská škola, do které běžně dochází děti uvedených pracovníků bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o předškoláka či ne, je pro tyto děti otevřena, nárok na ošetřovné z důvodu uzavření škol tito pracovníci od 12. 4. 2021 nemají, tedy i pracovníci IZS.

Pokud je pro tyto děti otevřena pouze tzv. svodová školka zřizovaná krajskými úřady pro zákonné zástupce složek IZS a dalších vybraných pracovníků, která není současně „domovskou“ školkou pro dítě, tak při neumístění dítěte do této školky ošetřovné i nadále náleží, pokud je i jeho „domovská“ školka nadále uzavřena.

4. Jak to bude s dítětem, kterému bylo v únoru 10 let? Ošetřovné na něj čerpám od prosince. Musí se od 12. dubna podat nová žádost a tedy ztratím během zahájení rotační výuky nárok na ošetřovné?

Uzavření škol od 12. 4. 2021 je považováno za pokračující sociální událost, jelikož uzavření škol trvá bez přerušení ze stále stejného důvodu. Z uvedeného vyplývá, že nároky na ošetřovné, které vznikly před 12. 4. 2021, zůstávají zachovány. Zaměstnanec za měsíc duben podá jen jednu žádost o ošetřovné se stejným číslem žádosti, jaké používal v předchozích obdobích.

5. Bude se při rotační výuce platit ošetřovné i o víkendu?

Nárok na ošetřovné je při splnění podmínek za každý kalendářní den včetně víkendu, kdy zaměstnanec o dítě pečoval a současně tento den nepracoval, pokud tento den označí jako den péče v žádosti o ošetřovné. Nárok na výplatu ošetřovného za dny pracovního klidu však vzniká v kalendářním týdnu pouze tehdy, pokud zaměstnanci vznikl nárok na výplatu ošetřovného aspoň za 1 pracovní den v tomto týdnu, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem a v němž potřeba péče trvala.

6. Moje dítě má sníženou imunitu a bojím se ho do školy poslat. Budu mít dát nárok na ošetřovné?

Pokud budou školy částečně otevřeny, ošetřovné ve dnech, kdy je umožněna prezenční výuka, čerpat nelze, bez ohledu na skutečnost, zda rodiče mají obavu o zdraví svých dětí. Při rotační výuce nárok na výplatu ošetřovného bude pouze ty dny (týdny), kdy dítě nemělo umožněnu prezenční výuku ve škole, ale byla mu nařízena distanční výuka. Rodiče nemohou dny prezenční výuky označovat jako dny péče a ošetřovné za tyto dny čerpat nelze.

7. Má nárok na ošetřovné zaměstnanec kritické infrastruktury, pokud je umožněna osobní přítomnost na vzdělávání dětem mateřských škol v mateřské škole a žákům 1. stupně základních škol ve školní družině nebo školním klubu?

Pokud mateřská škola (případně dětská skupina) do které běžně dochází děti pracovníků kritické infrastruktury bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o předškoláka či ne, je pro tyto děti otevřena, nárok na ošetřovné z důvodu uzavření škol tito pracovníci od 12. 4. 2021 nemají.

Pokud je pro tyto děti otevřena pouze tzv. svodová školka zřizovaná krajskými úřady pro zákonné zástupce složek IZS a dalších vybraných pracovníků, která není současně „domovskou“ školkou pro dítě, tak při neumístění dítěte do této školky ošetřovné i nadále náleží, pokud je i jeho „domovská“ školka nadále uzavřena.

 

Pro děti základních škol pracovníků kritické infrastruktury musí základní škola umožnit ve dnech distanční výuky pobyt ve školní družině, případně ve školním klubu apod. Proto pro tyto děti škola uzavřena není a nárok na ošetřovné tito rodiče také od 12. 4. 2021 nemají, ani ve dnech nařízené distanční výuky.

8. Může čerpat ošetřovné v případě distanční výuky nebo u dítěte v mateřské škole druhý rodič, který není zaměstnanec kritické infrastruktury?

Jestliže škola (školka) není pro dítě pracovníka kritické infrastruktury uzavřena, nárok na ošetřovné nemá ani jeden z rodičů. Nárok na ošetřovné má jen zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu péče o dítě mladší 10 let, protože školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události. Pokud je zajištěna péče o ve školním klubu či ve školní družině, potřeba ošetřování objektivně nevzniká, neboť péče o dítě je zjištěna.

9. Nechci dát své dítě testovat. Mám nárok na ošetřovné?

Při částečném otevření škol (rotační výuka), ošetřovné ve dnech, kdy je umožněna prezenční výuka, čerpat nelze, pokud dítě zůstane doma z důvodu, že nebylo testováno. Při rotační výuce nárok na výplatu ošetřovného bude pouze ty dny (týdny), kdy dítě nemělo umožněnu prezenční výuku ve škole, ale byla mu nařízena distanční výuka. Rodiče nemohou dny prezenční výuky označovat jako dny péče a ošetřovné za tyto dny čerpat nelze.

10. Mám dítě autistu, nenechá si udělat antigenní test. Bez testu nesmí chodit do školy. Samotného jej doma nemohu nechat. Mám nárok na ošetřovné?

Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření, podle kterého je škola od 12. dubna 2021 uzavřena pro děti se středním nebo těžkým mentálním postižením, nebo se souběžnými postiženími více vadami nebo poruchami autistického spektra, pokud jim nemůže být ze zdravotních důvodů proveden antigenní test. Podmínkou je, že lékař tuto skutečnost potvrdí. V tomto případě bude na takové dítě možné uplatnit nárok na ošetřovné, protože pro ně je podle opatření Ministerstva zdravotnictví škola považována za uzavřenou.

11. Jsem lékařka, mám 4letou dceru, která chodí do mateřské školky. Školka mi odmítá dceru do školky vzít z důvodu, že má již naplněný limit. Mám nárok na ošetřovné?

Vaše povolání Vás řadí do skupiny specifických povolání. Pro děti zaměstnanců ve specifických povoláních, uvedených v mimořádném opatření Ministerstva zdravotnictví ze 6. dubna 2021, nejsou mateřské školy a školy 1. stupně uzavřeny. Mateřská škola je povinna umožnit docházku Vaší dcery do školky. Obraťte se na zřizovatele školky s dotazem, z jakého důvodu je školka uzavřena pro Vaši dceru. Podle důvodu uzavření školky se může posoudit nárok na ošetřovné.

12. Chci se zeptat, jak to bude s ošetřovným na dítě, kterému vyšel při testování ve škole/školce pozitivní výsledek testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2?

Dítě s pozitivním výsledkem antigenního testu musí podstoupit konfirmační PCR test a do doby oznámení výsledku potřeba péče s nárokem na ošetřovné trvá. Pokud je konfirmační PCR test negativní, pak tímto dnem potřeba péče končí a dítě se vrací do kolektivu. Pokud je PCR test pozitivní, trvá nárok na ošetřovné do doby, než u něj skončí karanténa (uzdraví se). Podrobnější informace získáte ZDE

13. Kdo bude mít nárok na ošetřovné při uzavření škol od 14. 10. 2020 podle schválené právní úpravy?

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče:

  • dítě mladší 10 let (v době uplatnění nároku na ošetřovné musí být dítě mladší 10 let)
  • nezaopatřené děti (nejdéle však do 26. roku věku) účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby (již od stupně I.)
  • osoby starší 10 let závislé na péči jiné osoby využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení
  • děti, které se nemohou účastnit výuky z důvodu nařízení karantény v rodině.

Tyto podmínky platí i pro samoživitele/samoživitelky.

14. Budou mít nárok na ošetřovné osoby pracující na DPP/DPČ?

Podle schválené právní úpravy mají nárok na ošetřovné za výše uvedených podmínek, s výjimkou nařízení karantény v rodině, v době mimořádných opatření i osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud je za ně odváděno sociální pojištění.

15. Budou mít nárok na ošetřovné OSVČ?

Ošetřovné pro OSVČ stejně jako na jaře realizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Vláda schválila návrh na podporu podnikatelů, kteří kvůli uzavření školy, nebo jiného zařízení nemohou plnohodnotně podnikat a pečují o dítě do 10 let či hendikepovaného blízkého. Více informací ZDE

16. Kdy si mohu požádat o ošetřovné?

Podle schválené právní úpravy se o ošetřovné žádá za uplynulý kalendářní měsíc, tedy na začátku měsíce listopadu za měsíc říjen. Nepotřebujete ani potvrzení od školy o jejím uzavření.

17. Jaký formulář musím vyplnit?

ČSSZ pro vás připravila nový formulář žádosti o dávku ošetřovného, který kombinuje prvky původní žádosti o ošetřovné z důvodu uzavření školského zařízení a výkazu péče. Rodičům tak stačí vyplnit a předat zaměstnavateli jediný formulář. Na webu MPSV je umístěn video návod, jak žádost správně vyplnit.

Tiskopis Žádost o ošetřovné při péči o dítě za kalendářní měsíc, ve kterém bylo uzavřeno výchovné zařízení (škola) či jeho část

18. Jak dlouho mohu ošetřovné čerpat?

Podle schválené právní úpravy je nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření škol. Nárok na něj však zaniká skončením zaměstnání.

19. V jaké výši mi bude ošetřovné vyplaceno?

Výše ošetřovného činí po dobu platnosti mimořádných opatření od prvního kalendářního dne 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu, sazba 70 % platí pro všechny případy výplaty ošetřovného, a to i z důvodu nemoci. Orientační výši dávky si můžete spočítat pomocí kalkulačky pro výpočet ošetřovného (25.77kB). U zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru činí minimální výše ošetřovného 400 Kč při plném úvazku, pokud potřeba ošetřování vznikla z důvodu mimořádného opatření. Při kratším úvazku se částka 400 Kč úměrně snižuje. Neplatí v případě ošetřování z důvodu nemoci. Pokud bude např. manželka pracující na plný úvazek ošetřovat nemocného manžela po úrazu, ošetřovné bude vypláceno za prvních 9 kalendářních dnů ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Bude-li denní výše ošetřovného činit například 360 Kč, nezvyšuje se na 400 Kč.

20. Kdy mi bude ošetřovné vyplaceno?

Dávku ošetřovného vyplácí okresní správy sociálního zabezpečení, a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž mu byly doručeny řádně vyplněné podklady zaměstnavatelem na okresní správu sociálního zabezpečení. Dávky budou OSSZ vyplácet pouze na základě žádostí, které budou uplatněny na nových tiskopisech a které je možné podávat prostřednictvím zaměstnavatele až po skončení měsíce října.

21. Bude opět možné se střídat v péči o dítě, jako tomu bylo na jaře?

Ano. Obdobně jako v jarních měsících je podle navrhované právní úpravy možné se neomezeně střídat v péči o dítě pouze s jednou osobou a stejně jako na jaře platí podmínka, že se nemůžete střídat v průběhu stejného dne.

22. Bude nárok na ošetřovné i v době vyhlášených prázdnin od 26.10. - 30.10.? Do vyhlášených prázdnin zasahuje státní svátek. Má rodič ukončit ošetřovné a pak navázat?

Ze zákona není možné čerpat ošetřovné během prázdnin a tzv. ředitelského volna. Konkrétně v týdnu 26. 10. – 1. 11. došlo k souběhu několika typů dnů – státní svátek, víkend, prázdniny, atd. V tomto týdnu bude nárok na ošetřovné následující:

 

26. 10. - 27. 10. ošetřovné bude náležet, školy jsou uzavřené nařízením vlády

28. 10. - ošetřovné bude náležet, jedná se o státní svátek

29. 10. - 30. 10. ošetřovné nenáleží, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

31. 10. – 1.11. ošetřovné bude náležet, jedná se o víkend

 

Rodič standardně vyplní výkaz péče za daný kalendářní měsíc, jako tomu bylo na jaře. Rodič ošetřovné ukončovat nebude, ve výkazu péče označí dny, kdy pečoval, zaměstnavatel pak vyznačí čtvrtek a pátek jako pracovní – rodič si vyřeší se zaměstnavatelem volno stejně, jako kterékoli jiné prázdniny, když potřebuje být s dítětem doma. Nejčastěji se bude jednat zřejmě o dovolenou a za tyto dny bude tedy klasicky náležet výplata od zaměstnavatele.

23. Po uzavření škol se od 14. 10. až do 1. 11. starali na chatě o mé dítě rodiče, kteří už nepracují. Dítěti bylo 10 let dne 20. 10. Od 2. 11. jsem s dítětem doma. Mám nárok na ošetřovné?

U Vás se podmínky nároku na ošetřovné posuzují ke dni vzniku sociální události, tj. ke dni uzavření škol dne 14. 10. 2020, což bylo před desátými narozeninami. Nepovažujete se za střídající osobu z hlediska nemocenského pojištění, nestřídáte se s žádnou osobou, která by měla nárok na ošetřovné z důvodu péče o Vaše dítě.

Poněvadž Vaše dítě bylo 14. 10.2020 mladší 10 let, máte nárok na ošetřovné od 2. 11. 2020 při splnění ostatních podmínek nároku na tuto dávku. Několika tazatelům podalo ministerstvo nepřesnou informaci o dni, k němuž se posuzuje splnění podmínek nároku na ošetřovné v uvedeném případě. Upozorňujeme v této souvislosti, že nárok na ošetřovné lze uplatnit i zpětně (až do 3 let ode dne, za který ošetřovné náleží).

24. Mám nárok na ošetřovné na dítě, které dosáhlo věku 10 let po 14. 10. 2010 (20. 10.) a já se střídám (od 2. 11. 2020) s manželkou v péči o toto dítě v době, kdy už je starší 10 let? Manželka je zaměstnaná, měla od 14. 10. do 1. 11. nárok na ošetřovné.

Pro střídající osoby v zákoně o nemocenském pojištění platí, že podmínky nároku na ošetřovné se u nich neposuzuje ke dni vzniku sociální události, ale ke dni převzetí dítěte do péče. Splnění podmínek se zjišťuje proto ve Vašem případě ke dni 2. 11. 2020. V tomto dnu je dítě již starší 10 let, nárok na ošetřovné proto nemáte.

Pokud by se Vaše manželka s Vámi opět vystřídala, například od 5. 11. 2020, ošetřovné by jí opět náleželo, u ní se splnění podmínek nároku na ošetřovné posuzuje po celou dobu potřeby péče o dítě i nadále k 14. 10. 2020.

25. Jak má postupovat po otevření školy rodič (prvňáka, druháka), který poslal své dítě do školy, ale dítěti byla za týden opět nařízena hygienou karanténa z důvodu kontaktu s COVID pozitivním spolužákem?

Ode dne nařízení karantény takovému dítěti vzniká potřeba péče o ně s nárokem na ošetřovné. Je třeba si vyžádat od lékaře vydání rozhodnutí o vzniku potřeby ošetřování na předepsaném tiskopise, který se používá i v případě, když dítě onemocní a musí být doma ošetřováno. Doba péče o dítě z důvodu karantény se nevykazuje na měsíčním výkazu o potřebě péče při uzavření škol, dny péče standardně uvede na tiskopisu od lékaře. Při potvrzování potřeby péče o dítě z důvodu karantény je třeba lékaře upozornit lékaře, aby na tiskopise vyznačil důvod karanténa a tím se odlišila potřeba péče o zdravé dítě od potřeby ošetřování nemocného dítěte. Při karanténě v souvislosti s nemocí COVID náleží ošetřovné po celou dobu trvání karantény, zaměstnavatel proto při předání podkladů na OSSZ vyplní formulář „Záznamy zaměstnavatele“ (namísto příslušné rubriky na tiskopisu „Rozhodnutí o potřebě ošetřování“), kde je přehledným způsobem možné uvést všechny potřebné informace o plánovaných/odpracovaných směnách v příslušném měsíci, atd. Pro úplnost doplňujeme, že při nemoci dítěte stále náleží ošetřovné nejvýše po dobu prvních 9 (u osamělých rodičů 16) kalendářních dnů potřeby ošetřování a na postupech zaměstnavatele se nic nemění, své záznamy na tiskopisu „Rozhodnutí o potřebě ošetřování“ vyplňuje.

26. Jak má postupovat po otevření školy rodič (prvňáka, druháka), který poslal své dítě do školy, ale dítě onemocnělo covidem? Potřebuje klasické ošetřovné od lékaře nebo vyplňuje opět čestné prohlášení?

Tiskopis, na kterém zaměstnanec vyplňuje prohlášení, se týká jen žádosti o ošetřovné z důvodu uzavření školy či jiného zařízení pro děti. Zaměstnanec na tomto tiskopise „Žádost o ošetřovné při péči o dítě za kalendářní měsíc, ve kterém bylo uzavřeno výchovné zařízení (škola) či jeho část“ prohlašuje, od kdy bylo toto zařízení uzavřeno a uvádí důvod jeho uzavření.

Jestliže toto zařízení není uzavřeno a žák do něho nemůže chodit, protože onemocněl, potvrdí potřebu ošetřování dítěte z důvodu nemoci lékař. Nárok na ošetřovné z důvodu nemoci dítěte (i v případě onemocnění COVID) je jen po dobu prvních 9 a u osamělých až 16 kalendářních dnů potřeby ošetřování.

27. Po otevření školy nechtějí rodiče posílat své 6leté do školy pouze z obavy o jeho zdraví. Budou mít nárok na ošetřovné, když budou z tohoto důvodu o dítě pečovat?

Nárok na ošetřovné v takovém případě není, a to ani v případě, kdyby s výukou doma po určitou dobu souhlasil ředitel školy.

28. Mám 13letého syna ve II. stupni závislosti, který je žákem 2. stupně ZŠ. Ve škole zavádí rotační výuku, týden bude syn chodit do školy a týden bude na distanční výuce doma. Mohu za týdny, kdy se učí doma, čerpat ošetřovné?

V týdnech, ve kterých probíhá doma distanční výuka, má rodič (příp. jiná oprávněná osoba) při splnění všech ostatních podmínek nárok na ošetřovné.

29. Pokud se školy neotevřou, bude možné čerpat ošetřovné o pololetních a jarních prázdninách?

Během prázdnin není ze zákona možné ošetřovné z důvodu uzavření škol čerpat. Proto během pololetních prázdnin a v týdnu, kdy budou pro jednotlivé okresy vyhlášeny jarní prázdniny, rodiče dětí nemohou čerpat ošetřovné, pokud dítě navštěvuje školu v okrese, kde jsou prázdniny vyhlášeny.

Rodič standardně vyplní tiskopis „Žádost o ošetřovné při péči o dítě za kalendářní měsíc, ve kterém bylo uzavřeno výchovné zařízení (škola) či jeho část“ a zaměstnavatel žádost doplní o další nezbytné přílohy. Rodič tedy ošetřovné ukončovat nebude, ve formuláři označí dny kdy pečoval, zaměstnavatel pak vyznačí dny, kdy zaměstnanec pracoval. Zaměstnanec si vyřeší se zaměstnavatelem volno během prázdnin stejně, jako kterékoli jiné prázdniny, když potřebuje být s dítětem doma. Nejčastěji se bude jednat zřejmě o dovolenou, kdy v takovém případě náleží příjem od zaměstnavatele.

30. Pokud během čerpání ošetřovného změním zaměstnání, mohu dál ošetřovné čerpat?

Na krizové ošetřovné trvá po celou dobu uzavřených škol. U krizového ošetřovného však neplyne ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání a také platí, že nárok na ošetřovné zaniká skončením zaměstnání, z něhož bylo ošetřovné přiznáno.

Obecnou a nezbytnou podmínkou pro splnění nároku na ošetřovné je účast zaměstnance na nemocenském pojištění. Splnění podmínek nároku na ošetřovné se vždy posuzuje ke dni vzniku sociální události, tj. ke dni uzavření škol. Pokud změníte zaměstnání, Vaše pojištění ze skončeného zaměstnání zaniklo, a tím zanikl i nárok na ošetřovné z tohoto pojištění. Na ošetřovné z nového zaměstnání nárok nevzniká, protože nebyla splněna podmínka účasti na pojištění z tohoto nového zaměstnání ke dni vzniku sociální události, tedy ke dni uzavření škol.

31. Mám nárok na ošetřovné, pokud je uzavřena dětská skupina?

Od středy 21. 4. 2021 dojde na základě schváleného mimořádného opatření MZd k uvolnění poskytování služby v dětské skupině v Královehradeckém a Karlovarském kraji. Ve zbylých krajích je od stejného data rozšířena výjimka pro vybrané profese rodičů, jejichž děti a mohou obnovit docházku do dětských skupin. Výjimka se vztahuje rovněž na děti rodičů ze všech profesí, které jsou ve věku povinného předškolního roku. Opatření včetně celkového výčtu profesí s výjimkou lze najít ZDE V souvislosti s uvolňováním poskytování služeb v dětských skupinách je nárok na ošetřovné následující. Je-li dětská skupina otevřena, nárok na ošetřovné nevzniká. V případě uzavřených dětských skupin nárok na ošetřovné nadále přísluší

Poslední aktualizace: 21. 10. 2021