Individuální projekt MPSV - Rozvoj systému sociálních služeb

Individuální projekt MPSV - Rozvoj systému sociálních služeb

Doba realizace:

1. 1. 2016 - 15. 3. 2023

Reg. č. projektu:

CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_017/0003739

Předmětem projektu bylo zkvalitnění a rozvoj dílčích oblastí systému sociálních služeb s důrazem na jejich efektivnější aplikaci v praxi. Jednalo se především o oblasti registrace sociálních služeb a nových typů sociálních služeb, dále například o témata sociálních služeb pro specifické cílové skupiny a deinstitucionalizaci a transformaci sociálních služeb. V oblasti rozvoje byl projekt zaměřen na vývoj prvků alternativní a augmentativní komunikace či asistivních technologií a jejich využití v systému sociálních služeb.

Hlavním cílem projektu bylo podpořit dostupnost sociálních služeb vůči jejich uživatelům prostřednictvím efektivního a transparentního prostředí pro jejich poskytování.

Klíčová aktivita 01 – Proces vstupu uživatelů do sociálních služeb a zhodnocení/přiznání nároku na jejich poskytování

Klíčová aktivita 01 se zaměřila na vytvoření kritérií pro vstup do sociální služby, která pomohou pověřenému pracovníkovi poskytovatele sociální služby posoudit oprávněnost nároku zájemce čerpat sociální služby nabízené poskytovatelem. V současné době není procesní mechanismus pro vstup do jednotlivých druhů, nebo forem sociálních služeb dostatečně upraven zákonem. V praxi tak někteří poskytovatelé poskytují služby uživatelům, pro které by bylo vhodnější využití jiného druhu nebo formy sociální služby.

Výstupy KA 01

Klíčová aktivita 03 – Nové druhy sociálních služeb

Klíčová aktivita 03 se zabývala aplikací změn v systému sociálních služeb. Hlavním úkolem aktivity byla eliminace problémů při implementaci nové právní úpravy, které by mohly mít negativní dopad především na uživatele sociálních služeb či zájemce o služby. Se zástupci státní správy probíhala nejenom seznámení se změnami, které přinášely návrhy novelizací zákona o sociálních službách ale i konzultace o aktuálních problémech, které změny v systému přináší. Nedílnou částí aktivity bylo vytvoření analýzy, která se zaměřila na dostupnost specializovaných sociálních služeb osoby ohrožené domácím a genderově podmíněným násilím v ČR.

Výstupy KA 03

Klíčová aktivita 04 – Úprava bezpečnosti pracovníků poskytujících sociální služby z pohledu jejich zdraví

Klíčová aktivita 04 se zabývala tématem zhodnocení rizik a potřebou úpravy bezpečnosti pracovníků poskytujících sociální služby z pohledu jejich zdraví. Vycházelo se ze skutečnosti, že současná ochrana zdraví a bezpečnosti pracovníků sociálních služeb při poskytování sociálních služeb, je nerovnoměrná a vyžaduje lepší metodickou/právní úpravu. Problematika zasahuje pracovníky všech forem poskytovaných sociálních služeb (pobytové, ambulantní, terénní), proto při všech formách poskytování sociálních služeb musí být definovány a zavedeny určité mechanismy na ochranu zdraví a bezpečnosti jak pracovníků, tak dalších uživatelů služby. Nedílnou součástí aktivity rovněž bylo téma požární ochrany v pobytových zařízeních sociálních služeb.

Výstupy KA 04

Klíčová aktivita 05 – Registrace a nelegálně poskytované sociální služby

Klíčová aktivita 05 se zabývala možnostmi řešení nelegálně poskytovaných sociálních služeb v ČR. Velmi úzce korespondovala s aktivitou projektu KA 3, a to skrze vzdělávání dotčených pracovníků. Současně aktivita pomohla naplnit opatření Národní strategie rozvoje sociálních služeb 2016–2025 tím, že budou metodicky nastaveny a zpřísněny kontrolní a sankční mechanismy vůči nelegálním sociálním službám, na které v současné době již existují některé nástroje pro jejich odhalování a postih. Praxe však ukazuje, že tato situace je nedořešená a tento jen nadále trvá, proto bylo nutné najít komplexní řešení.

Výstupy KA 05

V rámci KA 05 byly vytvořeny podklady k následujícím výstupům:

Klíčová aktivita 06 – Nástroje a metody podpory pro osoby se zdravotním postižením s potřebou specifických způsobů komunikace

Klíčová aktivita 06 se věnovala rozvoji komunikačních nástrojů pro osoby se zdravotním postižením se specifickými způsoby komunikace a jejich aplikací v praxi ČR. Přístup ke službám ve veřejném zájmu a účast osob se zdravotním postižením na politickém a veřejném životě je determinována mj. i možností vzájemné komunikace všech dotčených aktérů (osoba se zdravotním postižením, neformální pečovatelé, poskytovatel sociální služby, pracovník státní správy, veřejnost a další). Tu je možné podpořit aplikací nástrojů alternativní a augmentativní komunikace („AAK“). AAK je velmi širokou oblastí vzhledem k variabilitě stupňů i typů postižení, kde mohou být její metody využívány. Realizace aktivity napomohla šířit povědomí o možných metodách komunikace s lidmi s demencí a s poruchou autistického spektra.

Výstupy KA 06

Klíčová aktivita 07 – Podpora legislativních a metodických změn v systému sociálních služeb

Klíčová aktivita 07 se zabývala přípravou podkladů pro legislativní a další strategické kroky, které budou směřovat k rozvoji systému sociálních služeb v ČR. V rámci aktivity byly zpracovány legislativní návrhy či návrhy metodických výkladů ve vazbě na zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů. Dále se dílčí část aktivity zaměřily na oblast sociálně zdravotního pomezí, problematiku podpory sociálních služeb pro osoby s PAS, metodickou podporu při implementaci GDPR, fungování sociálních služeb při epidemiologické/pandemické hrozbě a problematiku LGBT komunity v sociálních službách.

Výstupy KA 07

Téma LGBT komunity v rámci sociálních služeb

V rámci KA 07 byly vytvořeny podklady k následujícím výstupům:

Klíčová aktivita 09 – PR - Osvěta projektu

Klíčová aktivita 09 se zabývala průběžným informováním široké veřejnosti o výstupech projektu (o realizovaných a plánovaných změnách v systému sociálních služeb a dalších tematických výstupech projektu). Mezi jinými dílčími aktivitami byly např. realizovány čtyři odborné konference projektu (tři průběžné konference a závěrečná konference projektu) a rovněž byly průběžně vydávány články, tematicky vycházející z výstupů projektu, pro odbornou (zainteresovanou) a širší veřejnost.

Publikované články

Klíčová aktivita 10 – Podpora a rozvoj deinstitucionalizace a transformace sociálních služeb

Klíčová aktivita 10 se zabývala tématem deinstitucionalizace a transformace sociálních služeb v ČR. Hlavním cílem této aktivity je podpořit nabídku sociálních služeb komunitního charakteru pro osoby se zdravotním postižením tvorbou systémových doporučení/nástrojů a metodické podpory všech zainteresovaných aktérů vč. veřejnosti. Cílem aktivity bylo poskytovat metodickou podporu a zvyšovat povědomí o procesu deinstitucionalizace a transformace sociálních služeb prostřednictvím akcí pro odborníky / širokou veřejnost nebo poskytováním konzultací, zpracování metodických materiálů a rovněž vytvoření Strategie aplikace asistivních technologií v oblasti deinstitucionalizace a transformace sociálních služeb.

Výstupy KA 10

V rámci KA 10 bylo vytvořeno 7 podcastů k tématu transformace a deinstitucionalizace sociálních služeb pro lidi s vysokou mírou podpory:

Klíčová aktivita 11 – Monitoring deinstitucionalizace a transformace sociálních služeb a tvorba souvisejících analýz

Klíčová aktivita 11 se zabývala tématem deinstitucionalizace a transformace sociálních služeb v ČR. Hlavním cílem této aktivity je podpořit nabídku sociálních služeb komunitního charakteru pro osoby se zdravotním postižením tvorbou systémových doporučení/nástrojů a metodické podpory všech zainteresovaných aktérů vč. veřejnosti. Cílem aktivity bylo především průběžně monitorovat proces deinstitucionalizace na území ČR, ale zároveň i řešit téma zajištění zdravotní péče v sociálních službách komunitního charakteru či analyzovat oblast zaměstnávání osob se zdravotním postižením v Evropě.

V rámci KA 11 byly vytvořeny podklady k následujícímu výstupu:

Poslední aktualizace: 15. 7. 2024

Menu